May igyekszik Thatcher nyomdokaiba lépni

A brit kormányfő kemény fellépése a brit külügy reálpolitikai fordulatának része. Tetszhet az embereknek.

Földi Bence
2017. 04. 05. 16:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közelmúltban három komoly külpolitikai lépést is tett Theresa May brit miniszterelnök. Önmagában ez nem meglepő, hiszen az amerikai Vogue-nak – amelynek címlapján ő lett az első brit kormányfő – azt mondta: „nem a népszerűségre hajtasz, ha miniszterelnök vagy”.

De mit is tett pontosan? Egyrészt ígéretéhez híven és a népfelség elvére hivatkozva aktiválta a lisszaboni szerződés ötvenedik cikkelyét. Ennek értelmében 2019 áprilisára az Egyesült Királyság az EU-n kívül találhatja magát. A bátor, sokak akaratával szembemenő lépést egy szintén brexitügyi kiállás követte.

 

Múlt héten derült ki, hogy az Európai Tanács az ötvenedik cikkelyt aktiváló brit kormányzati levélre tervezett válaszban vétójogot adna Gibraltár ügyében a spanyoloknak. Úgy tudni, Fabian Picardo gibraltári önkormányzati vezető többször kérte Mayéket, hogy cikkelyaktiváló levelükben térjenek ki Gibraltárra. Ám ez nem történt meg, a The Sunday Times szerint May a spanyol kormány külön kérésére hagyta ki ezt a részt a levélből, Madrid pedig eközben összehozta, hogy a válaszlevélben már szerepeljen Gibraltár kérdése.

Az egyértelmű politikai bakit erővel és fenyegetőzéssel próbálták korrigálni a britek. Michael Howard korábbi tory pártelnök kijelentette, hogy May háborút is megkockáztatna annak érdekében, hogy Gibraltár brit fennhatóság alatt maradjon a brexitet követően is. A 2006-ban visszavonult 75 éves politikus May szándékait ahhoz hasonlította, amikor Margaret Thatcher megvédte a Falkland-szigeteket Argentínával szemben. Sir Michael Fallon védelmi miniszter is megszólalt, állítása szerint az Egyesült Királyság mindent megtesz majd, hogy védje a Sziklát – ez Gibraltár közkeletű neve a szigetországban.

Végül Theresa May hivatala is vészjósló nyilatkozatot tett, miután a kormányfő beszélt Fabian Picardóval múlt vasárnap. Picardót a brit miniszterelnök biztosította arról, hogy az Egyesült Királyság „rendíthetetlenül” kiáll Gibraltár és népe mellett, soha nem járulna hozzá ahhoz, hogy a terület fennhatósága a népakarat ellenében változzon. Így nem is kezd tárgyalásokat erről a spanyolokkal. Gibraltáron legutóbb 2002-ben tartottak népszavazást arról, hogy szeretnének-e megosztott, brit–spanyol uralmat, de 98,5 százalék szavazott ez ellen. Igaz, a brexitnépszavazáson a gibraltáriak 96 százaléka a maradás mellett volt, de ez még nem jelenti azt, hogy a spanyol örökösödési háborút lezáró, 1713-as utrechti szerződést – amely a briteknek adta Gibraltárt – a spanyolok felrúghatják.

Márpedig ez zajlik, annak ellenére, hogy Alfonso Dastis spanyol külügyminiszter hétfőn még úgy nyilatkozott, meglepte, hogy valaki elvesztette a fejét a brit kormányban, és hiányolja a híres angol hidegvért. A May-kormány nem sokkal később leszögezte, a konfliktus fegyveres összecsapássá eszkalálódását kizártnak tartják, mégis másnap már arról érkeztek hírek, hogy Spanyolország hadihajót küldött gibraltári felségvizekre.

A spanyol külügy szerint nem hajóztak olyan területekre, ahová nem szabad, igaz, nem ismerik el brit felségvízként az érintett területet. A vita jó eséllyel még sokáig eltarthat, de May – Skócia esetében is tapasztalt – kemény fellépésének célja, hogy erős, egységes Egyesült Királyságként hagyják el az EU-t.

A kemény külpolitikai fellépések során Theresa May azzal tette fel az i-re a pontot, hogy Szaúd-Arábiába tett látogatása során – a svéd kormány tagjaival ellentétben – nem kötött fejkendőt. Lépése már a thatcheri örökség meghaladása is egyben, hiszen az előző női brit kormányfő 1985-ös látogatása során hosszú ruhát és fejfedőt is viselt, ahogy a brit királyi család tagjai sem jártak soha fedetlen fővel szaúdi földön. Egyébként a külügy is azt javasolta, takarja el a haját, de a több alkalommal is meglehetősen feminista hangnemet megütő May dacolt a tanácsokkal és a történelemmel – sokak szimpátiáját kiváltva.

May külpolitikai alapvetéseit amerikai látogatásán, január végén ismertette. Ennek lényege, hogy szakított a korábbi kormányok ideológia vezérelte külpolitikájával, és a reálpolitika felé mozdult el. Vége az intervenciókat eredményező liberális felfogásnak, amely leginkább a Blair- és Brown-kormányzást jellemezte, de bizonyos mértékben még Cameron is követte. Ahogy az amerikai Donald Trumpnak, úgy May szemei előtt is országa érdekei lebegnek, nem az, hogy a demokráciát exportálni kell mindenáron.

Ugyan nem a népszerűség a tét May számára, mindezeknek belpolitikai haszna is van. A polgárok nem szeretik, ha fiaik halnak meg külföldön, annak jobban örülnek, ha a belbiztonság nő, miközben vezetőjük erőt mutat, és érvényesíti a brit érdekeket külföldön. May erre törekszik, más kérdés, hogy a túlzott erőlködés visszaüthet. Jól érzékelte ezt Gibraltár ügyében, ahol a kezdeti kemény hangnemet igyekezett némileg tompítani. Ám a helyzet még alakulhat úgy, hogy ismét keményítenie kell, de egy esetleges Gibraltárért vívott kisebb csetepaténak odahaza is jobb visszhangja lenne, mint mondjuk egy szíriai intervenciónak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.