Lavrov Moallemmel csütörtök este, Zaríffal pedig péntek délelőtt találkozott. A három külügyminiszter a nap folyamán a tervek szerint háromoldalú tanácskozást is tart majd a szíriai rendezésről az orosz fővárosban.
Az orosz diplomácia vezetője szerint arról, hogy Washington nem mér több csapást Szíriára, szerdai moszkvai találkozóján állapodott meg Rex Tillerson amerikai külügyminiszterrel. (Mark Toner amerikai külügyi szóvivő közleménye szerint a találkozón Tillerson csak annyit jelentett ki, hogy az Egyesült Államoknak nincsenek újabb célpontjai Szíriában, ugyanakkor nem zárta ki a további csapások lehetőségét, és azt hangsúlyozta, hogy ezek elkerülése érdekében Moszkvának nyomást kell gyakorolnia Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszerére.)
Lavrov a Zaríffal folytatott megbeszélésén „provokatívnak” nevezte a szíriai katonai repülőtér elleni amerikai támadást, és hangsúlyozta, hogy az ahhoz hivatkozásként használt szíriai vegyifegyver-incidens körüli „hisztéria” nem aknázhatja alá a szíriai rendezést célzó asztanai és genfi folyamatokat.
A találkozón a felek hangsúlyozták a terrorizmus elleni harcban való együttműködés elmélyítésének fontosságát.
Az orosz külügyminisztérium pénteki közleménye szerint Lavrov előző nap megerősítette Moallemnek, hogy Oroszország továbbra is elkötelezett Szíria szuverenitás, függetlensége és területi sérthetetlensége mellett. Emellett ismételten sürgette a az Idlíb tartománybeli vegyifegyver-incidens objektív kivizsgálását.
Ugyanakkor Lavrov arra figyelmeztetett, hogy egy Szíria elleni újabb „agresszió” súlyos következményekkel járhat majd nemcsak a regionális, hanem a globális biztonságra nézve is. Lavrov hangsúlyozta, hogy a szíriai katonai repülőtér elleni katonai csapást a három ország agressziónak és az ENSZ Alapokmánya durva megsértésének minősíti. Az orosz tárcavezető szavai szerint a támadás célja a szíriai békefolyamat aláásása és damaszkuszi hatalomváltás elérése volt.
Eközben szemenszedett propagandának és hazugságnak nevezte a francia külügyminiszter pénteken Bassár el-Aszad szíriai elnök kijelentését, hogy koholmány a két héttel ezelőtti idlíbi vegyifegyver-támadás, s ez csak ürügyül szolgált az amerikai hadsereg Szíria elleni légicsapására. Jean-Marc Ayrault pekingi látogatásán, Vang Ji kínai külügyminiszterrel tartott sajtótájékoztatóján beszélt erről. Azt mondta, hogy „mélységes szomorúsággal és szörnyülködéssel” fogadta az elhangzottakat.
Az ügy előzménye, hogy Aszad az AFP francia hírügynökségben csütörtökön megjelent interjúban koholmánynak nevezte az Idlíb tartománybeli Hán Sejkúnban április elején elkövetett állítólagos vegyifegyver-támadást. Szerinte az csak ürügyül szolgált az amerikai hadsereg Szíria elleni légicsapására. Aszad szerint a Hán Sejkún-i gáztámadás „száz százalékig kitaláció”. Hozzátette, az a benyomása, hogy „a Nyugat – különösen az Egyesült Államok – tettestársa a terroristáknak”. A szíriai államfő kijelentette: hadseregének nem maradtak vegyi fegyverei, és ha volnának is, sosem vetnék be őket. Aszad szerint országa légierejének csapásmérő képességére nem volt kihatással az amerikai rakétatámadás.