Orbán az unióból elsőként gratulált a teljhatalomra törő Erdogannak

A fehérorosz, az orosz és az azeri elnök mellett a magyar kormányfő is kifejezte elismerését a török államfőnek.

Győr Ágnes
2017. 04. 18. 9:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha a hazai médiában nem jelent meg, a török Anadolu Agency hírügynökség azt írja, Orbán Viktor magyar miniszterelnök is gratulált Recep Tayyip Erdogannak a hétvégi alkotmányos népszavazás eredményéhez. Az első a sorban llham Aliyev azerbajdzsáni elnök volt, aki még vasárnap hívta fel a török államfőt, s mivel úgy érezte, ez nem önmagában nem elég, később írásban is jelezte elismerését. Orbán Viktor mellett a fehérorosz elnök, Alexander Lukasenko is hétfőn vetette papírra gratulációját. A hírügynökség diplomáciai forrásokra hivatkozva számolt be arról továbbá, hogy külügyminiszteri szinten szintén kifejeztük gratulációnkat a török félnek, ugyanígy tettek a macedónok, a szaúd-arábiaiak, az irániak, a szudániak, a kenyaiak és a britek is. A gratulálók közt találjuk az amerikai mellett Mahmúd Abbász palesztin elnököt és a katari emírt is, Pakisztán esetében pedig az államfő és a miniszterelnök is jelezte a török államfőnek abbéli meggyőződését, hogy a referendum eredménye egyértelműen jelzi, a törökök egy erős Törökországot szeretnének.

Az európai vezetők ugyanakkor Erdogan személyi kultuszának további növekedésétől, diktatúra kiépülésétől tartanak, aminek egyik első lépése a halálbüntetés újbóli bevezetése lehet. 

Orbán Viktoron kívül más uniós vezetők eddig egyelőre nem is reagáltak érdemben a Erdogan térnyerésére, ahogyan az Európai Parlament külügyi bizottsága részéről pedig Elmar Brok ismert néppárti képviselő jelezte, a referendum sem jogosítja fel az elnököt arra, hogy teljesen átalakítsa az államot. 

Európának minden olyan veszélyforrást el kell kerülnie, ami a Törökországgal kötött migrációs megegyezés felrúgását eredményezheti, a halálbüntetést azonban az európai integrációban nem tekintik elfogadhatónak – mondta a külgazdasági és külügyminiszter a Tata Consultancy Services sajtótájékoztatóját követően kedden Budapesten.

A magyar külügyminiszter azt mondta, Magyarországnak „nincs más dolga”, mint tiszteletben tartani a választás eredményét. Szavai szerint – tudósít az MTI – nem szabad elfelejteni, hogy Európa a török elnök és kormány kezébe helyezte saját biztonságának kulcsát, amikor megkötötte a migrációs megállapodást. Ennek értelmében 3 milliárd euróért cserébe azt várja el a török kormánytól, hogy ne engedje a Törökország szomszédságából menekülőket vagy elvándorlókat Európa irányába.

A török elnök környezetéből származó információk szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonon gratulált kollégájának. Az orosz elnök jókívánságait Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője is megerősítette. A török illetékesek szerint a két vezető az országaik közötti kapcsolatok javítását célzó erőfeszítések fokozásáról egyeztetett.

A CNN amerikai hírtelevíziónak adott interjújában a török elnök közben úgy fogalmazott: „A referendum eredménye nem emeli őt a halhatatlan vezetők sorába”. „Valójában halandó vagyok, és bármely pillanatban elragadhat a halál” – válaszolt újságírók kérdéseire  az államfő ankarai rezidenciáján.

A török elnök emellett elutasította, hogy a kiszélesített államfői jogköröket a saját érdekében használja fel. „A rendszer változást jelent, átalakulást a törökországi demokrácia történelmében” – mondta. Hozzáfűzte: „ott, ahol diktatúra van, nincs szükség elnöki rendszerre”. „Van választási rendszer, a demokrácia pedig a néptől eredezteti hatalmát. Mi ezt nevezzük népakaratnak” – hangoztatta Erdogan.

Törökország a népszavazás eredményével, amelyben a szavazók jóváhagyták az elnöki rendszer bevezetését, eltávolodott az Európai Uniótól, és meggyöngítette a szekuláris államot - jelentette ki Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök kedden Prágában. \"A népszavazás megmutatta, hogy a török társadalom lényegesen megosztott. Megmutatkozott az is, hogy Törökország távolodik az Európai Uniótól, az európai értékektől. Attól tartok, hogy folytatódik a szekuláris állam gyengülése, amely véleményem szerint eddig jelentős mértékben biztosította a demokratikus Törökország működését. Az eredmény tehát nem egészen kedvező\" - mondta Sobotka újságíróknak. A cseh miniszterelnök úgy véli, hogy a népszavazás eredménye nem lesz kihatással Csehország és Törökország kapcsolataira. \"A népszavazás eredménye közvetlenül nem fogja befolyásolni Csehország és Törökország viszonyát. Hosszabb távon azonban megfigyelhető, hogy Erdogan török elnök minden lépése valóban eltávolítja Törökországot Európától\" - szögezte le Bohuslav Sobotka. Hozzátette: ez természetesen Csehországot is érinti.

  

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.