A közbiztonsági miniszter közlése szerint hamarosan elfogják a Tűzfészek Összeesküvés még szabadon mozgó tagjait a görög terrorelhárítók – mondta lapunknak Fokasz Nikosz, az ELTE szociológia tanszékének egyetemi tanára. A szervezet azt követően került ismét a hírekbe, hogy március közepén Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter irodájába, valamint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) párizsi kirendeltségébe is levélbombát küldött. Előbbit még idejében hatástalanították, utóbbi viszont fel is robbant. A levelet kibontó IMF-titkárnő könnyebb sérüléseket szenvedett. Ezzel egy időben a francia hatóságok egy dublini címzésű levélbombát is találtak, amely így nem jutott el a célig.
A levélbombák olyan szerkezetek, amelyek postai levélként érkeznek a célszemélyekhez, hogy megsebesítsék őket. Nem lehet ugyanakkor garantálni, hogy valóban az nyitja ki a küldeményt, akinek szánták. Arra, hogy a borítékban robbanószerkezet lapul, utalhat a küldemény aszimmetrikus alakja, kemény tapintása, a küldeményen látható különféle foltok, valamint a rengeteg bélyeg. Az elmúlt időszakban ilyen szerkezetekről egyébként egyre ritkábban hallani, ami többek között összefügg azzal, hogy a hatóságok egyre alaposabban szűrik ki ezeket.
Ennyit a küldeményről, de mit lehet tudni a feladóról? – A fenti szerkezeteket postára adó alakulat teljes neve Tűzfészek Összeesküvés, de a görög közbeszédben csak Tűzfészekként szokták emlegetni – mesélte lapunknak Fokasz Nikosz. A 2008-ban alakult szervezetnek megvolt az előképe. Az egyetemi tanár szerint a fegyverviselés és a fegyveres ellenállás hagyományai alapján a görögországi katonai diktatúra időszaka (1967–1974) alatt két olyan baloldali terrorszervezet is létrejött, amelyek hosszabb ideig fennmaradtak. Ezek szélsőbaloldali retorikájúak voltak, hatalomellenes és anarchista terminológiát használtak – a Tűzfészek is anarchoindividualistának mondja magát. Fokasz Nikosz megjegyezte, jobboldali terrorizmus is előfordul Görögországban – az Arany Hajnal nevű szélsőjobboldali párt jelenlegi elnöke is tagja volt az egyik ilyen szervezetnek –, de nem számottevő az erejük, és nem gyilkolnak. A szakértő elmesélte, hogy a katonai diktatúra bukását követően fennmaradt két baloldali terrorszervezet (a Forradalmi Népi Harc és a November 17. csoport) egymással is versengett. Előbbi 1990-ben feloszlatta magát, miután egy rendőrökkel folytatott tűzharcban megsérült és meghalt a vezetőjük.
A November 17. (amely az 1973. november 17-i, diktatúra elleni műszaki egyetemi lázadásról nevezte el magát) azonban folytatta, akcióikat bankrablásokból finanszírozták, és 23 ember halála fűződik a nevükhöz. Zárt, összeesküvő szervezet módjára viselkedett, egészen 2002-ig azt sem lehetett tudni, kik a tagjai. A görögök körében elterjedt az a meggyőződés, hogy ezek nem is görögök, mert annyira szervezettek – mesélte a szakértő a mediterrán nép saját magáról kialakított sztereotípiájának eredményét. Aztán véletlenül kiderült, hogy mégiscsak görögök. Egy robbantás során ugyanis az elkövető kezében indult be a szerkezet, akit így el tudtak fogni. A férfi feladta húsz társát, akik ellen 2003-ban – alig egy évvel az athéni olimpia kezdete előtt – lezajlott a bírósági tárgyalás is, és hosszabb időre börtönbe zárták őket. A csapatból hatan életfogytiglant kaptak.
– Ami miatt érdekes a November 17., az az – folytatta Fokasz –, hogy az életfogytiglanosok egyike, a szervezet végrehajtója valamilyen okból eltávozást kapott, majd eltűnt, és egy évig szökésben volt, amíg ismét el nem fogták. Ezalatt sejthetően összeköttetésben állt a terrorista csoportok második hullámának legfontosabb szervezetével, a Tűzfészekkel. Utóbbi eszmeiségben is közel áll a November 17-hez, igaz, mint különféle kiáltványaikban olvashatjuk, a többi anarchista szervezettől eltérően minden társadalmi szerveződést elvetnek, egyénközpontúak.
A második hullám kiváltó okainak egyike Fokasz szerint az lehetett, hogy 2008 decemberében egy anarchisták által gyakran látogatott kerületben egy rendőr lelőtt egy gimnazistát. A gyilkosság nagy felzúdulást keltett, azóta is minden évben megemlékeznek róla Görögország-szerte. Tavaly is összecsaptak a tüntetők a „gyilkos rendőrökkel”. Fokasz Nikosz kérdésünkre elárulta, a November 17-ről nem lehet egyértelműen megállapítani, de a Tűzfészek biztosan nem áll kapcsolatban jelenlegi politikai pártokkal. – A terrorszervezet folyamatosan aktív. Tagjai közül néhányat már el tudtak fogni – azaz nem olyan ügyes szervezők, mint a November 17. volt –, a közeljövőben pedig valószínűleg az egész szervezetet felszámolhatják.