Spiegel: Sok fiatal magyar aggódik a szabadsága miatt

A német lap értékelése szerint a tüntetések lehet, hogy csak szalmalángnak bizonyulnak.

MTI
2017. 04. 15. 12:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Die Welt Juncker fenyegeti Orbánt címmel közölte Florian Eder írását, amely szerint Jean-Claude Juncker kis fekete füzetében, amelyben az Európai Bizottság elnöke feljegyzi mások viselt dolgait, az utóbbi időben eléggé megszaporodhattak az Orbán Viktorról szóló bejegyzések.

A menekültügyi szabályozás átalakításával, a nemzeti konzultációval és a Közép-európai Egyetem körüli fejleményekkel kapcsolatban hozzátette: „mivel a bezárkózás politikája nem működik ellenségkép nélkül, és Magyarországnak nincsenek természetes ellenségei, ennek a politikának az EU-t kell megtennie ellenségnek, éppen azt az EU-t, amelynek legnagyobb haszonélvezői közé tartozik Magyarország”.

Kifejtette: az EU a „politika fegyverein” kívül más eszközzel nem tud fellépni a „politikai illendőség határainak folytatólagos átlépésével és elvei kiüresítésével szemben”, és Juncker – aki „nem felejt” –, tudja, hogy „a politika birodalmában miként kell becserkészni a zsákmányt”.

A bizottsági elnök április 29-ére összehívta az Európai Néppárthoz (EPP) tartozó uniós kormányfőket, hogy megvitassák, Orbán és pártja kereszténydemokrata-e még. Juncker ezzel „emeli a tétet a hatalmi játszmában”, és ő az első EPP-s vezető politikus, aki fenyegeti Orbánt. A magyar kormányfő az EPP iránti hűség bizonyításaként legutóbb megszavazta, hogy továbbra is Donald Tusk legyen az Európai Tanács elnöke, de „ezzel kiadott egy zálogot a kezéből”, és így „eljött Juncker pillanata” – írta Florian Eder.

A Der Spiegel Az ellenállás szalmalángja címmel közölte Jan Puhl írását, aki az utóbbi napok magyarországi tüntetéseivel kapcsolatban kiemelte, hogy 2014-ben sikerrel demonstráltak a tervezett internetadó ellen, és „polgári kezdeményezések” a közelmúltban keresztülhúzták a kormányfő olimpiarendezési terveit. A miniszterelnök külföldiekkel szembeni „merev” politikája eddig nem váltott ki ilyen nagyságrendű tiltakozást, de az új felsőoktatási törvény miatt „sok fiatal magyar aggódik a szabadsága miatt”.

Így adódik a kérdés, vajon veszélybe került-e Orbán hatalma – írta a Der Spiegel szerzője, aki szerint „valószínűbb, hogy a tüntetések végül csak szalmalángnak bizonyulnak”.

Kifejtette: egy parlamenten kívüli, „struktúrákkal nem rendelkező” mozgalomról van szó, és „a Fidesz kipróbált kampánygépezetével a tüntetők nem tudják felvenni a versenyt”. A parlamenti ellenzék sem lesz abban a helyzetben, hogy komolyan veszélyessé váljék Orbán számára a 2018-as választáson. A legnagyobb ellenzéki párt, a Jobbik „jobboldali radikális”, a második számú ellenzéki párt, a „kommunisták utódpártja” pedig „korruptnak és elitistának és kevéssé hitelesnek” számít, míg a kisebb pártok megosztottak.

A tüntetéseken egyik ilyen pártnak sincsen szerepe, és arra sem képesek, hogy az ellenállást képviseljék a parlamentben – tette hozzá Jan Puhl, kiemelve: Orbán Viktor valószínűleg hosszabb ideig kormányoz majd még Magyarországon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.