Strasbourg-ban dől el, szabad-e az otthontanulás

Egy német ügyben kell döntenie az emberi jogi bíróságnak, ki lehet-e vonni a gyerekeket a közoktatásból.

MN
2017. 04. 06. 11:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár közvetve semmi köze Magyarországhoz, a köznevelési rendszerrel elégedetlen magyar szülők számára is érdekes lehet egy az Emberi Jogok Európai Bírósága elé kerülő ügy: a strasbourg-i testületnek arról kell döntenie, hogy joga van-e a szülőknek kivonni a gyermekeiket a közoktatásból és otthon, saját meggyőződésük szerint tanítani.

A konkrét ügy Németországban indult, amikor 2013 augusztusában húsz rendőr és gyámügyes lepte el a Wunderlich család Darmstadt közelében lévő otthonát, pont akkor, mikor leültek az első otthoni tanítási órára. A hatóságok erővel hatoltak be a házba, és magukkal vitték a négy, 7 és 14 év közti gyereket. Németországban ugyanis 1918 óta tilos az otthontanulás, vagyis minden gyereknek kötelező iskolába járnia.

Bár a szülők, Dirk és Petra Wunderlich azóta visszakapták a gyermekeiket, a jogi helyzet máig tisztázatlan, illetve továbbra is fennmaradt az a német szabályozás, amely szerint a gyermek veszélyeztetése az otthontanulás. Az Emberi Jogok Európai Bírósága befogadta a Wunderlich család keresetét – amelyet az ADF International jogvédő szervezet segítségével nyújtottak be –, és megvizsgálja, hogy az eljárás sérti-e a családi élethez fűződő jogot, amelyet az emberi jogok egyezménye is véd.

Magyarországon úgy lehetséges az otthoni tanulás, ha egy iskola vállalja, félévente levizsgáztatja a gyereket, és ezzel ellenőrizi, hogy halad-e a kötelezően előírt tananyaggal. Vagyis lehetséges az otthontanulás, csak épp az alaptantervtől nem lehet nagyon eltérni.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.