Súlyos börtönbüntetést kaphat tizenkilenc török újságíró

Súlyos börtönbüntetés kiszabását kérték török ügyészek a Cumhuriyet című kormánykritikus török napilap újságíróira.

MTI
2017. 04. 04. 20:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az érintettek közül sokan több mint öt hónapja előzetes letartóztatásban vannak. Azzal vádolják őket, hogy olyan terrorszervezetek támogatói vagy tagjai, mint a szakadár Kurdisztáni Munkáspárt (PKK), a tavalyi puccskísérletért felelőssé tett Fethullah Gülen muzulmán hitszónok nemzetközi mozgalma, illetve a Forradalmi Népi Felszabadítási Párt-Front (DHKP-C) szélsőbaloldali csoport.

Az újságírók között van Akin Atalay, a lap igazgatótanácsának elnöke, Murat Sabuncu főszerkesztő, Can Dündar, a Cumhuriyet előző főszerkesztője és az oknyomozó írásairól ismert Ahmet Sik is. A kért szabadságvesztések mértéke 7,5–43 év között változik.

A Cumhuriyetet 1924-ben, egy évvel a szekuláris Török Köztársaság létrejötte után alapították. A vádirat értelmében a lapra 2013-tól Gülen hálózata tette rá a kezét, az újság elfordult eredeti kemalista szellemiségétől, és terrorszervezetek védnökévé változott. 2015-től a lap Dündar vezetése alatt számos, a hatalom számára kínos cikket jelentetett meg.

Dündar szerint az újság már hosszú ideje figyelmeztetett a gülenisták jelentette veszélyre, most mégis vele hozzák kapcsolatba. A főszerkesztő jelenleg Németországban él. A Cumhuriyet több újságírójának tavaly novemberi letartóztatása aggodalmat keltett a jogvédőkben, és bírálatokat váltott ki az európai országokból.

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi újságíró-jogvédő szervezet főtitkára, Christophe Deloire a török hatóságok szégyenének nevezte a vádakat és a kért büntetések súlyosságát.

A Török Újságírók Szövetségének (TGC) adatai szerint a 2016. július 15-i puccskísérlet után bevezetett rendkívüli állapot során 170 sajtóorgánumot zártak be, 105 újságírót tartóztattak le, és 777 sajtóigazolványt vontak vissza Törökországban.

Az RSF 2016-os értékelése értelmében a sajtószabadság tekintetében Törökország világviszonylatban a 151. volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.