Trump kitette a nemzetbiztonsági tanácsból legfőbb stratégáját

Steve Bannonra állítólag csak azért volt szükség, hogy szemmel tartsa a megbukott főtanácsadót, Michael Flynnt.

MN
2017. 04. 05. 16:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trump szerdán elmozdította stratégiai főtanácsadóját, Stephen Bannont a Nemzetbiztonsági Tanács tagjainak sorából, miután az amerikai elnök a testület átszervezését kezdeményezte. Fehér házi forrásokra hivatkozva a Bloomberg arról ír, hogy a Breitbart hírportál egykori vezetőjét csak azért nevezték ki, hogy ellenőrizze Michael Flynn, az elnök korábbi nemzetbiztonsági főtanácsadójának munkáját. Flynn február közepén mondott le, miután kiderült, hogy hazudott, amikor azt állította, nem állt kapcsolatban az oroszokkal.

A Bloomberg névtelen forrásokra hivatkozva megemlíti, hogy Bannon nem is vett részt a nemzetbiztonsági tanács ülésein. Steve Bannon januári kinevezése egyébként meglepetésként érte az amerikai közvéleményt, hiszen úgy vált egyik pillanatról a másikra Trump nemzetbiztonsági tanácsának tagjává, hogy korábban nem rendelkezett ilyen tapasztalattal.

Bannon korábban aktívan bekapcsolódott Trump választási kampányába, az elnök stratégiai főtanácsadójaként lett a Fehér Ház munkatársa, s az elnök a nemzetbiztonsági tanácsba is delegálta.

Eközben Donald Trump a The New York Times című lapnak adott interjújában leszögezte: Susan Rice, Barack Obama volt amerikai elnök egykori nemzetbiztonsági tanácsadója „bűncselekményt követhetett el”, amikor azonosította lehallgatott munkatársai nevét – írja az MTI. Az elnök szerint az Obama-kormányzat más tisztségviselői is érintettek lehetnek az ügyben. „Ez lesz a legnagyobb sztori” – mondta a Fehér Ház Ovális Irodájában adott interjújában az elnök. Ám arról nem kívánt konkrétumokat közölni, hogy szerinte kik lehetnek az Obama-kormányzat más érintett tisztségviselői.

Susan Rice kedden az MSNBC televíziónak adott interjújában tagadta a Bloomberg hírügynökség és a Fox televízió korábbi értesüléseit, miszerint politikai okokból megpróbálta kideríteni, majd kiszivárogtatni azoknak a személyazonosságát, akik Donald Trump kampánycsapatában, majd az átmenetet bonyolító munkatársai körében kapcsolatban állhattak vagy beszélgetéseket folytathattak orosz tisztségviselőkkel. Ezeket a beszélgetéseket a hírszerzés állítása szerint „véletlenül” lehallgatta és rögzítette is, amint azt John Brennan, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) volt igazgatója is elismerte.

A volt nemzetbiztonsági főtanácsadó az MSNBC riporterének azt mondta: „hamis az az állítás, miszerint az Obama-kormányzat politikai célokra használta a hírszerzést”. Elmondta, hogy nemzetbiztonsági főtanácsadóként más magas rangú tisztségviselőkkel együtt minden reggel megkapta a titkosszolgálati jelentéseket, amelyek konkrét neveket nem tartalmaztak, de előfordult, hogy kérte a jelentésben szereplő emberek beazonosítását a hírszerzéstől, amit indokolt esetben meg szoktak tenni.

Rice visszautasította Donald Trump állítását, hogy a Fehér Ház még az elnökválasztási kampány alatt lehallgattatta őt. Rice úgy fogalmazott azonban, „lehetséges volt”, hogy Donald Trump és munkatársai „véletlenül” a lehallgatottak között legyenek. Tagadta viszont, hogy egyes személyeket – így például Michael Flynnt, Trump elnök első és lemondatott nemzetbiztonsági főtanácsadóját – ő „leplezett” volna le.

A Rice-ügy nagy vihart kavar a kongresszusi politikusok körében és az amerikai közéletben. Rand Paul kentuckyi republikánus szenátor például kedden este egy interjúban leszögezte: „Susan Rice révén végre előbújik az igazság”. A szenátor azt is felvetette, hogy büntetés terhe mellett a kongresszus elé kellene idézni a volt nemzetbiztonsági főtanácsadót.         

Trump elnök március elején Twitter-bejegyzésben állította először, hogy a volt elnök, Barack Obama lehallgattatta őt és munkatársait. A volt elnök akkor ezt szóvivője útján tagadta.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.