„Észak-Korea jobban teszi, ha nem teszteli az eltökéltségünket” – jelentette ki újságírók előtt Mike Pence Dél-Koreában tett látogatása során. Az Egyesült Államok alelnöke szombaton utazott a kommunista Phenjan által elsőként fenyegetett ázsiai országba, majd a Koreai-félszigetet kettéválasztó demilitarizált zónánál állt a nyilvánosság elé. 1953-ban itt, Panmindzson határfaluban írták alá a két ország közötti fegyverszüneti megállapodást. A szimbolikus helyszínen tartott beszédében Mike Pence igyekezett megnyugtatni a szövetséges Szöult, miközben fenyegető üzeneteket fogalmazott meg a kommunista Phenjannal szemben. – Eddig a stratégiai türelem időszakát éltük, de ennek vége – mondta, majd hozzátette: – Valamennyi megoldás nyitva marad a célok elérése és Dél-Korea stabilitásának biztosítása érdekében.
Phenjan az előző évtizedben öt sikeres atomkísérletet végzett, és arra törekszik, hogy egy interkontinentális hordozórakétával az Egyesült Államok nyugati partjait is célba vehesse. Eközben Donald Trump amerikai elnök külpolitikai prioritásainak élére állította az észak-koreai kérdést, amit a tőle megszokott, kérlelhetetlen stílusban próbál rendezni. A múlt hétvégén tapinthatóvá vált a feszültség, miután a térségbe érkezett egy amerikai hadihajóraj. Az időzítés nem volt véletlen. Észak-Korea szombaton ünnepelte az államalapító Kim Ir Szen 105. születésnapját, ami a haditechnikai újdonságok bemutatásának is hagyományos időpontja. Ez alkalommal azonban a nukleáris technológia nem szerepelt jól: bár két, eddig nem ismert hordozórakétát közszemlére tettek a katonai parádén, amerikai és dél-koreai híradások szerint Phenjan tesztrakétája a kilövéskor megsemmisült. Központi téma volt a nemzeti ünnepen az Egyesült Államok. Han Szong Rjol külügyminiszter-helyettes kijelentette, ha a Trump-adminisztráció felelőtlen katonai manőverekbe kezd, Phenjan a megelőző csapás mellett dönt.
Folytatódik tehát a nyilatkozatháború Észak-Korea és az Egyesült Államok között, miközben az erőfitogtatást egyre nyugtalanabbul figyeli a nemzetközi közvélemény. A válságos hétvégét követően amerikai és kínai publicisták is a Trump-adminisztrációt kérik számon. A The New York Times cikkében megjegyzi, Trump a kampányidőszakban nem foglalkozott az észak-koreai kérdéssel, amit most kapkodva, kiforrott stratégia nélkül kezel. „Mértéket nem tartó kommunikációja fokozza a feszültséget a térségben, elbizonytalanítja a szövetségeseinket, és megerősíti Észak-Koreát hosszú múltra visszatekintő félelmében, hogy egy napon az Egyesült Államok megtámadja őt” – írja a lap. Megjegyzi, Japán, Dél-Korea és Oroszország is aggódik, s a publicista azt javasolja Trumpnak, vegyen példát a helyzetet higgadtan kezelő Pekingről. Hasonlóan vélekedik a Global Times kínai pártlap is. Megjegyzi: Trump korábbi megnyilvánulása, miszerint az Egyesült Államok Kína nélkül is elbánhat Észak-Koreával, eddig nem bizonyult valósnak.
Mike Pence fenyegető nyilatkozatát nem hagyta szó nélkül Szergej Lavrov orosz külügyminiszter sem. – Ha az amerikai alelnök által használt képletes beszéd alatt az erő egyoldalú alkalmazásával való fenyegetés értendő, akkor az nagyon veszélyes út – mondta az orosz politikus. Hangsúlyozta, elfogadhatatlannak tartják Phenjan nukleáris és rakétaügyi, az ENSZ BT számos határozatát megsértő kalandor lépéseit, ez azonban nem jelenti azt, hogy ugyanilyen módon, az erőnek az ENSZ alapokmányába ütköző alkalmazásával Washington megsértheti a nemzetközi jogot.