77,4 százalékos feldolgozottságnál 55,2 százalékon állt Aleksandar Vucic, a Szerb Haladó Párt vezette kormánykoalíció miniszterelnöke a szerb közszolgálati televízió honlapjának beszámolója szerint.
Nem is az volt a kérdés, ki nyer a vasárnapi szerbiai elnökválasztáson, hanem az, hogy Aleksandar Vucic képes lesz-e megszerezni a szavazatok ötven százalékát, azaz már az első fordulóban eldönti-e a versengést. Az este nyolckor zárult voksolás első részeredményei alapján fölényesen nyert.
Míg a hivatalos eredmények befutnak, érdemes szót ejteni arról is, Vucic miért szánta el magát a váltásra, továbbá mit jelent ez a vajdasági magyaroknak és Orbán Viktor kormányának.
A rendszerváltás utáni szerb politikai rendszerben a miniszterelnöki hatalom jóval erősebb, mint az államfői. A Vucicot is köreiben tudó Szerb Haladó Párt (SNS) alapítója, Tomislav Nikolic nem volt jó elnök az elmúlt öt évben, botrányai és diplomáciai érzékének hiánya miatt gyakorlatilag esélytelen lett az újraválasztása. Fennállt a veszélye, hogy épkézláb jelölt nélkül nem a kormánypárt adja az elnököt, hanem az ellenzék. Ez veszélybe sodorta volna az ország kormányozhatóságát, valamint a következő országos választási győzelmet. Ezért aztán a Seselj-féle radikálisok egykori üdvöskéjéből jó reálpolitikai érzékkel korrupcióellenes mérsékeltté komolyodott Aleksandar Vucic eggyel hátrébb lép. Ám a jövőben a Jaroslaw Kaczynski-féle lengyel politikai bábjátékot űzheti, azaz névleg kevesebb hatalommal, de mégis ő irányíthatja a következő években Szerbiát.
Na de jól járnak-e a délvidéki magyarok? A Vucicékkal tavaly kormánykoalíciót kötő, a magyar kabinet által is támogatott Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) beállt a miniszterelnök mögé (más magyar szervezetek Sasa Jankovic egykori ombudsmant támogatták). A VMSZ döntése hosszú távon nem biztos, hogy gyümölcsöző lesz. Lapunknak korábban Boban Stojanovic szerb politológus azt mondta, előfordulhat, hogy a követező választáson a szervezet jelöltjei kevesebb szavazatot kaphatnak.
Ez nem csoda, hiszen a választók szemében a Vajdasági Magyar Szövetség a báránybőrbe bújt farkassal állt össze. Pásztor István lapunkkal akkor azt közölte, a miniszterelnök támogatása politikai szempontból megerősíti a vajdasági magyar közösséget. Mindenesetre a Szerb Haladó Párt szerint most a legerősebbek a szerb–magyar kapcsolatok, Vucic támogatásával pedig a korábban kötött szövetséget erősítette meg a VMSZ.
Azaz úgy fest, a pusztán politikai alapokon nyugvó együttműködés Vucic elnöksége idején is folytatódhat – egészen addig, amíg valami miatt el nem kezd csökkenni a kormánypárt népszerűsége és potenciális magyarellenes lózungokkal esély nem nyílik a politikai haszonszerzésre.
Amíg ez a lehetőség valósággá nem válik, a magyar kormány is elégedett lehet partnere sikerével. A jó kapcsolatot jelzi, hogy a szerbek nem ágáltak a magyar kormány ötvenmilliárd forint értékű vajdasági gazdaságélénkítő csomagja ellen, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig szerbül szólalt fel Vucic belgrádi kampánygyűlésén. A jó viszonyon tényleg csak az ronthat, ha a magyar kormányzat által is sajnálatos módon megosztott vajdasági magyarol szerb politikai életben betöltött szerepe negatív irányba változik.