A Kreml segített Navalnijnak?

Az orosz ellenzéki vezető a Kremlhez fordult segítségért útlevélkérelmének támogatásáért.

Stier Gábor
2017. 05. 12. 15:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyes elemzők már idáig is azt sejttették, hogy Alekszej Navalnij nincs is olyan rossz viszonyban a hatalommal, mint az látszik. Az első számú ellenzéki politikust nacionalistának tartják a liberálisok, liberálisnak a hatalomhoz közeli sajtó. Úgy tűnik azonban, hogy a Kremllel szót ért, ha kell. Megoldhatja például a hatalom 2018 előtti egyik legnagyobb problémáját, hogy ne fulladjon unalomba a jövőre esedékes elnökválasztás. Navalnij legközelebb június 12-én, Oroszország napján hívja az utcára a híveit, akik nélkül aligha lesz meg egy év múlva a várt 70 százalékos részvétel.

A tüntetésig azonban a politikus mindenképpen szeretne meggyógyulni. Nemrégiben ugyanis fél szemére részlegesen elvesztette a látását, miután fertőtlenítőszerrel leöntötték. Ezért Barcelonába ment, ahol a héten már meg is műtötték. A beavatkozást végző barcelonai orvos szerint látóképessége több hónap múltán állhat helyre, írta az egyik közösségi portálon Navalnij, és fotót is közzétett beduzzadt szeméről.

Néhány napos hallgatás után ma azt is elmondta, öt év után felfüggesztett börtönbüntetése ellenére hogyan kapott útlevelet. A Szövetségi Migrációs Hivatal (FMSZ) büntetett előéletére hivatkozva korábban nem volt hajlandó kiadni az útlevelét. Kérelmét korábban az úgynevezett Kirovlesz-ügyben történt elítélésére hivatkozva utasították el. Az ügyben Navalnij az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult, amely azonban még nem hozott döntést.

Navalnijt és Pjotr Oficerov üzletembert azzal vádolták meg, hogy 16 millió rubelt (jelenlegi értékén mintegy 80 millió forint) sikkasztottak el a Kirovlesz állami fakitermelő vállalattól. A bíróság 2013-ban ötévi börtönre és pénzbírságra ítélte a politikust, az EJEB azonban törvénytelennek minősítette a verdiktet, az orosz legfelső bíróság pedig tavaly novemberben elrendelte a perújrafelvételt. Az új eljárásban első fokon Navalnijt a korábbi letöltendő öt év helyett ugyanilyen időtartamú felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték. A napokban a másodfokú törvényszék elutasította a politikus fellebbezését, és helybenhagyta a büntetését. Ez Navalnij elnökjelölti ambícióinak végét jelentheti, mivel az elnökválasztás rendjéről rendelkező jogszabály a büntetés letöltését vagy az amnesztiát követően tíz évre kizárja a politikai küzdelemből a súlyos bűncselekmény miatt szabadságvesztésre ítélt személyeket.

Az ellenzéki politikus ügyvédje eleinte csak annyit közölt, hogy védence azért utazhatott külföldre, mert a hatóságok ritka kivételt tettek vele. Maga Navalnij most a részletekbe is beavatott mindenkit. Mint Spanyolországból visszatérve elmondta, az elnöki adminisztráció vezetőjéhez, Anton Vajnóhoz fordult segítségért, s nem sokkal ezután kézhez kapta az útlevelet. A blogszféra persze azonnal találgatni kezdett. Voltak olyanok, akik szerint Navalnij megegyezett a Kremllel, míg mások úgy vélik, a hatalom emigrációba akarja küldeni az ellenzéki politikust. A YouTube-on futó Navalnij live nevű csatornán azután fedte fel az utazás engedélyezésének részleteit, hogy az egyik néző egyenesen azt kérdezte, hogy tényleg a Kreml ügynöke-e. Elmondta, egyidejűleg az EJEB-hez és az elnök mellett működő emberjogi tanács elnökéhez fordult az általa törvénysértőnek tartott utazási tilalom feloldásáért, Mihail Fedotov azonban a Kreml adminisztrációját vezető Vajnóhoz irányította. Miután az újabb levelet megírta, értesítették, hogy átveheti az útlevelét. A Kreml elismeri, hogy kapott ilyen levelet, ám mint Dmitrij Peszkov szóvivő elmondta, közvetlenül nincs közük ahhoz, hogy Alekszej Navalnij útlevelet kapott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.