Alig tudni valamit a minisztériumok diplomáciai kapcsolatairól

Kormánytagokat faggatott írásban a diplomáciai kapcsolataikról Fodor Gábor.

MN
2017. 05. 18. 15:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszország, Törökország, Azerbajdzsán és Irán a keleti oldalról, a nyugati világból pedig Németország és az Egyesült Államok – erről a hat országról kérdezte végig a Magyar Liberális Párt elnöke a kormány tagjait. Fodor Gábor arra volt kíváncsi, hogy a 2010-es kormányváltás óta hányszor jártak miniszterek, államtitkárok, helyettes államtitkárok a hat ország nagykövetségein, illetve hányszor fogadták saját hivatalukban az országok diplomatáit. 

Bár egészen 2010-ig a Miniszterelnökség sem nyúlt vissza, Lázár minisztériumának válaszából kiderült, a kancellária diplomáciai kapcsolatait amerikai túlsúly jellemzi, a Miniszterelnökség vezetői négyszer annyi alkalommal találkoztak az Egyesült Államok diplomatáival, mint az Európai Unió vezető hatalmának számító Németország képviselőivel.

Takács Szabolcs Ferenc európai uniós ügyekért felelős államtitkár egyébként biztosan nem unatkozott, hisz ugyan ő maga egyik, kérdésben szereplő nagykövetségen sem járt, ám amerikai diplomatákat hat alkalommal, orosz diplomatákat egy, illetve a német nagykövetet két alkalommal fogadta. Ezenkívül fogadásokon vagy éppen munkaértekezleteken „Oroszország esetében két alkalommal, Törökország esetében egy alkalommal, Németország kapcsán két alkalommal, amerikai viszonylatban hat alkalommal vett részt” – válaszolta Lázár János.

Érdekes, hogy a külügyminisztérium részéről a magyar diplomácia irányításáért felelős Szijjártó Péter azt írta Fodor Gábornak, hogy a tárca feladatából adódóan folyamatosan egyeztet a Budapestre küldött diplomatákkal. Simicskó István annyit árult el, hogy az általa vezetett Honvédelmi Minisztérium a hat országgal katonai diplomáciai kapcsolatot ápol.

Balog Zoltán, Fazekas Sándor, Pintér Sándor, Rogán Antal, Seszták Miklós, Trócsányi László és Varga Mihály semmit nem közölt, valamennyien arra hivatkozva tagadták meg a választ, hogy nincs olyan jogszabály, amely előírná a diplomáciai találkozók nyilvántartását. Ezt az utat választotta a miniszterelnök-helyettes is, aki a közelmúltban kétszer is tárgyalt Irán képviselőivel. Semjén Zsolt megbeszéléseit a kormány eltitkolta, azokról a magyar nyilvánosság az iráni sajtóból értesült.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.