Az Egyesült Államok húsz szövetségi államának legfőbb ügyésze követelte csütörtökön, hogy független bizottság vizsgálja ki a tavalyi elnökválasztási kampány állítólagos orosz manipulálását, a jogászkör nevében New York állam legfőbb ügyésze, Eric Schneiderman tette közzé a felhívást – írja az MTI.
A jogászi kör azután szólalt fel, hogy Donald Trump váratlan húzással a napokban elbocsátotta az FBI igazgatóját, James Comey-t, pedig részben neki köszönheti az elnökválasztáson elért sikerét is: a Szövetségi Nyomozóiroda kirúgott vezetője tavaly júniusban beszélt először Hillary Clinton adatszivárogtatási botrányáról, majd novemberben – az elnökválasztási kampány startja előtt – nyilvánosságra hozta a demokrata jelöltre kínos információkat. Comey-nak mégis mennie kellett, Trump kritikusai szerint azért, mert a közelmúltban több forrást kért arra, hogy az FBI kivizsgálhassa a kampányt érő orosz befolyási kísérleteket.
A most felszólaló ügyészek lényegében azt a követelést ismétlik meg, amelyet Comey elbocsátása után egyes demokrata párti politikusok már megfogalmaztak: nem bíznak abban, hogy folytatódik az FBI vizsgálata az amerikai választási folyamatba való állítólagos orosz beavatkozásról, ezért a vizsgálat folytatására független bizottság felállítását javasolták.
Dick Durbin, Illinois demokrata párti szenátora is sejtetni engedte: Comey eltávolításának oka éppen az lehet, hogy az igazgató nem számolt be az orosz ügyrészleteiről Donald Trumpnak. E feltételezés megalapozottságát erősítette a politikusokban az a tény is, hogy az FBI-igazgató felmentésére néhány nappal a szenátusi meghallgatása előtt került sor.
A Szövetségi Nyomozóiroda igazgatójának elbocsátása óta a washingtoni politika darázsfészekké vált. Nem egy politikus és FBI-munkatárs Comey-t támogató leveleket tesz közzé a sajtóban, a Politico című lap pedig arról készített riportot, hogy a volt igazgató nagy népszerűségnek és támogatottságnak örvendett a hivatal berkeiben.
Comey-t ráadásul váratlan módon Edward Snowden, szökevény amerikai titkosszolgálati informatikus is védelmébe vette: az orosz kormány védelmét élvező Snowden a Twitteren úgy fogalmazott: „Az FBI igazgatója hosszú évek során arra törekedett, hogy politikai tevékenységem miatt börtönbe juttasson. Ha én kiállhatok az elbocsátása ellen, akkor ti is megtehetitek.”
A demokrata párti politikusok mellett néhány republikánus – így például Bob Corker, a szenátus külügyi bizottságának vezetője – szintén aggodalmát fejezte ki az Oroszországgal kapcsolatos FBI-nyomozás folytatását illetően. A vezető republikánus törvényhozók mindeddig elutasították független bizottság létrehozását.