Csehország biztonsági okokból továbbra is elutasítja a menedékkérők áttelepítését szolgáló uniós mechanizmust, az Európai Unió által kilátásba helyezett szankciók ellenére – jelentette ki újságírók előtt Milan Chovanec belügyminiszter csütörtökön Brüsszelben. Úgy fogalmazott: „Rothadó alapokon nyugszik az az elképzelés, amelynek alapján az EU meg akarja reformálni a menekültügyet.” A tárcavezető szerint a reform jelenlegi formájában nem tud majd kezelni egy újabb, a 2015-ösnél nagyobb menekültáradatot. „Csehországnak világos érvei vannak a kvótával szemben, és ezt a nézetét a visegrádi négyek csoportjának másik három tagja: Magyarország, Szlovákia és Lengyelország is osztja” – tette hozzá Chovanec.
Dimitrisz Avramopulosz migrációs ügyekért felelős biztos még kedden az Európai Parlament strasbourg-i plenáris ülésén kijelentette: jogi és egyben erkölcsi kötelezettsége az Európai Unió tagállamainak, hogy részt vegyenek a menedékkérők elosztását szolgáló uniós mechanizmusban. Ha egy hónapon belül sincs előrelépés, kötelezettségszegési eljárást indítanak az érintett országokkal szemben. Ez év május 12-éig mindössze 18 418 menekültet fogadtak be a tagállamokban az uniós mechanizmus keretében, amely elvileg szeptemberig 160 000 ember áttelepítését irányozta elő. Csehországnak mintegy 2600 menekültet kellene letelepítenie az uniós mechanizmus keretében, de eddig csak 12 menekültet fogadott be Görögországból.
Milan Chovanec leszögezte: „A 2015 szeptembere óta hatályos menekültkvóta lényegében nem működik, és most azon megy a játék, hogy ki fogadott be 20 embert, és ki fogadott be csak 12-t. Aki 20-at fogadott be, az a jó fiú, aki pedig csak 12-t, az meg a rossz fiú.”