Ismét több mint százmilliárd dollár értékben készül fegyvereket eladni az Egyesült Államok Szaúd-Arábiának. A fegyverüzletről szóló – tíz évre érvényes – megállapodást várhatóan Donald Trump elnök hétvégi szaúd-arábiai látogatásakor jelentik be.
Amerikai sajtóinformációk szerint több fegyvereladási megállapodásról is szó van, s a végső összeg elérheti a 300 milliárd dollárt is. A cél Szaúd-Arábia védelmi képességeinek további erősítése, írja az MTI.
A The New York Times értesülései szerint az első – a százmilliárd dolláros – fegyverüzlet tető alá hozását Trump elnök a vejére és főtanácsadójára, Jared Kushnerre bízta. A napilap hosszas és részletes riportot közölt arról, hogy Kushner személyesen tárgyalta végig a repülőgépek, hadihajók, precíziós irányítású, úgynevezett intelligens bombák eladásáról szóló megállapodást. Az egyeztetésekbe bevonta a ballisztikus rakéták elfogására alkalmas, kifinomult radarrendszereket gyártó Lockheed Martin vezérigazgatónőjét, Marillyn Hewsont is, arra kérve őt, hogy adjon árengedményt a szaúdi félnek.
Derek Chollet, aki a védelmi minisztérium nemzetközi biztonsági ügyekért felelős államtitkára volt az Obama-adminisztráció idején, a The New York Times munkatársainak úgy nyilatkozott: Obama elnök szintén nagy összegű fegyverüzletet kötött a sivatagi királysággal, „az Egyesült Államok szaúdi politikája tehát folytonos”. Chollet szerint az egyetlen különbség az, hogy Rijád most közvetlenül a Trump családdal köt üzletet.
Donald Trump veje már a választási győzelem utáni napokban megkezdte személyes kapcsolatainak kiépítését a szaúdi királyi család tagjaival, s márciusban is jelen volt Trump és Mohammed bin Szalmán megbeszélésein, majd a szaúdi herceg tiszteletére adott díszebéden ő vázolta az amerikai–szaúdi stratégiai kapcsolatok jövőjét.
A Fehér Ház és a Lockheed Martin nem kívánta kommentálni a The New York Times információit, de a lap által meg nem nevezett tisztségviselők szerint Kushner tárgyalássorozata csupán egy része a külügyminisztérium, a Pentagon (védelmi minisztérium) és a Nemzetbiztonsági Tanács Szaúd-Arábiával kapcsolatos munkájának. A nevük elhallgatását kérő tisztségviselők azt is megjegyezték: a fegyverüzlet csak egyik eleme lesz Donald Trump zsúfolt programjának a kétnapos szaúd-arábiai látogatáson.
A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) már februári jelentésében arra figyelmeztetett, hogy a fegyverkereskedelem a hidegháború óta nem látott szintre emelkedett a legutóbbi öt évben a világban, a fegyverek több mint felét pedig az Egyesült Államok és Oroszország szállította.
A legnagyobb fegyverexportőr a jelentés szerint Egyesült Államok, amely a globális piac 33 százalékát birtokolja, és legalább 100 országot lát el fegyverrel – ők Szaúd-Arábia legnagyobb beszállítói is, a közel-keleti ország a globális fegyverimport 8 százalékáért volt felelős 2012 és 2016 között, ami a korábbi több mint háromszorosa. A szaúdi import mintegy fele az Egyesült Államokból származik. Sok fegyvert vásárolt még Rijád emellett az Egyesült Királyságtól és Spanyolországtól is.
Oroszország a világ második legnagyobb importőreként globális fegyverexport 23 százalékát adta – Moszkva mintegy 50 országba szállít fegyvereket, de az export több mint kétharmada mindössze négy országba, Indiába, Vietnamba, Kínába és Algériába megy.