Jimmy Carter aggódik a Trump-kormányzat politikája miatt

Obama pedig közölte: az elnök nem fordíthatja vissza a klímaváltozás elleni harcban elért eredményeket.

MTI
2017. 05. 09. 18:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jimmy Carter az atlantai Carter Központ rendezvénye után, az AP amerikai hírügynökségnek fejtette ki álláspontját, amelyből a Fox és az ABC televízió is bőségesen idézett.

A 92 esztendős volt elnök aggodalmának fő oka, hogy az új amerikai külpolitika – Rex Tillerson külügyminiszter múlt héten a külügyminisztériumban elhangzott tájékoztatása szerint – nem kívánja emberi jogi kérdések betartatásához kötni külpolitikai döntéseit. Carter úgy véli, hogy ez rossz irányban befolyásolhat más országokat, és hozzájárulhat e fontos ügy elhanyagolásához világszerte.

Az AP-nek adott interjújában Carter idézte Donald Trump elnöki beiktatási beszédének azt a passzusát, amelyben az elnök hangoztatta: az Egyesült Államok nem kívánja más országokra erőltetni az amerikai értékrendet.

Rex Tillerson külügyminiszter e kérdésben kifejtett álláspontját az amerikai külpolitikában „héjaként” számon tartott John McCain arizonai republikánus szenátor is bírálta, a The New York Times című liberális lapban kifejtett hétfői véleménycikkében.

Barack Obama volt amerikai elnök eközben közölte: az Egyesült Államok új elnöke – bármennyire is kételkedik a globális felmelegedés valódiságában – nem lesz képes visszafordítani a klímaváltozás elleni küzdelemben tett előrelépéseket.

Donald Trump korábban átverésnek nevezte a klímaváltozást, és célozgatott arra, hogy felmondja a 2015-ben a globális felmelegedés ellen megkötött párizsi egyezményt. Hivatalba lépése óta máris visszavonta Obama több környezetvédelmi jogszabályát, és védelmébe vette az olaj- és szénalapú iparágakat.

„Nyilvánvalóan az új adminisztráció némileg más nézeteket vall az energiapolitika terén” – fogalmazott Obama a milánói Seeds&Chips nemzetközi élelmiszer-innovációs találkozón mondott keddi beszédében.

Az új elnökség alatt a klímaváltozás ellen szükséges lépések közül néhány lehet, hogy lassabban fog megtörténni, mint ahogy az más vezetővel történne – vélte Obama. Hozzátette: bizonyos benne, hogy az Egyesült Államok továbbra is a jó irányba fog haladni, mégpedig azért, mert a magánszektor már elköteleződött amellett, hogy a jövő záloga a tiszta energiában van, és a klímaváltozást figyelembe vevő befektetések már be vannak ágyazódva a gazdaságba.

A volt amerikai elnök beszédében védelmébe vette az Olaszországban és Európában általában a legtöbb helyen tabunak számító genetikai módosítás technológiáját is. „Persze óvatosan kell kezelni ezeket az új technológiákat, ( ) de úgy gondolom, nem zárkózhatunk el előle” – fogalmazott.

Obama – akinek ez volt az első külföldi szereplése, amióta távozott az Egyesült Államok elnöki székéből – másfél órán keresztül beszélt a milánói találkozón, amelynek résztvevői ezért fejenként 850 eurót fizettek.

Beszédében arra is kitért, mennyire élvezi, hogy végre biztonsági intézkedések nélkül szabadon sétálgathat, vagy beülhet egy kávézóba. „Most már csak a szelfik foglya vagyok, ami nagyjából ugyanolyan rémes” – tréfálkozott Obama, utalva arra, hogy ha sétálni megy, akkor minden második lépésnél valaki azonnal közös fotót akar készíteni vele.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.