Jobb nem húzgálni Európa döglött lovát!

Gulyás András egykori lisszaboni nagykövet szerint manapság sokaknak egyszerűbb mindenért az EU-t hibáztatni.

2017. 05. 09. 15:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jövőben nem egyes államok közötti konfliktusokra kerül sor, hanem az embereknek az államok elleni felkeléseire – a ma különösen érvényesnek látszó gondolat az év elején elhunyt Mário Soares kétszeres portugál állam- és kormányfőtől származik, aki azután tette ezt a jóslatát, hogy tüzetesen áttanulmányozta az unió alkotmányának, a 2009-ben megszavazott lisszaboni szerződésnek a tervezetét.

Hogy vajon a sokat megélt államférfinak igaza volt-e, arról Gulyás Andrást, Göncz Árpád néhai államfő külpolitikai tanácsadóját, egykori lisszaboni nagykövetet kérdeztük a portugál szegfűs forradalom 43. évfordulójára rendezett ünnepségen.

„Európa vezetőinek egy része tanult Soares említett, valamint úgynevezett Kasszandra-jóslataiból, mások viszont nagyon határozottan elindultak abba az irányba, hogy meneküljön, aki tud, kárhoztassák mindenért az Európai Uniót, Brüsszelt” – hangsúlyozta a nyugállományú diplomata. Gulyás András szerint egy olyan kis államnak, mint Magyarország, hosszú távon valójában az volna az érdeke, hogy a megosztott és az önként átengedett jogosítványok, ha úgy tetszik, a szuverenitás egy részéért cserébe kiszámíthatóbb világban éljünk. Mário Soares ugyanis nem arra utalt, hogy az Európai Unió egyes országai külön-külön próbáljanak maguknak menekülési útvonalat találni, hanem fel akarta hívni a döntéshozók figyelmét a problémákra, hogy segítsen megfelelő válaszokat adni rájuk. Mint az egykori nagykövet felidézte, erre egyébként maga Soares sem volt képes, hiszen ő csapdában volt, bár helyzetéből a maga idejében, a maga válaszaival, a maga cselekedeteivel a maximumot hozta ki.

Gulyás András szerint ugyan a Soares által is megjósolt felkelések elmaradtak, helyettük jönnek más, előre nem látott folyamatok. A portugál politikus például akkor még nem beszélhetett arról a népvándorlásról, amely azóta meghatározza Európa politikai és gazdasági napirendjét is. A magyar diplomata elismerte: attól függetlenül, hogy nem ért egyet az eddig erre adott válaszokkal, a migráció olyan valós kihívás, amelyre meg kell találni a megoldást. „Biztos vagyok benne, hogy ez közösen lehetséges, nem pedig olyan »szuverén« keretekben, amelyeknek a végeredményük csak az, hogy áthúzzuk a lovat a Karpfenstein utcából az egyszerűbb nevűbe, és azzal megoldottuk a magunk problémáját itt, a kis hazánkban” – hangzott tanácsa. Aki nem ismerné az anekdotát: a Karpfenstein utca a mai VIII. kerület egyik utcája volt a 19. században, ahol a történet szerint 1900 körül valakinek a lova kimúlt. Állítólag a tényállást rögzítő rendőr nem tudta leírni az utcanevet, így azt javasolta, hogy vonszolják át a tetemet a keresztutcába, azaz a Magdolna utcába – így egyszerűbb lesz a jegyzőkönyv felvétele. A városi legenda szerint a Karpfenstein utcát attól kezdve csak úgy emlegették: „ahol az a ló megdöglött”.

Gulyás András nehezen tudott válaszolni azt firtató kérdésünkre, vajon melyik a legnagyobb veszély, amely az Európai Unióra leselkedik: a migráció, netán az orosz hatalom erősödése, a terrormerényletek vagy az euróövezet esetleges szétesése. Álláspontja szerint leginkább az fenyegetheti Európát, ha a tagállamok képtelenek közös válaszokat adni ezekre a kihívásokra. „Nyilvánvaló volt, hogy a konszenzusos döntéshozatal 28-as, 27-es keretek között nehezen működhet, és jelenleg gyengítik Európát, akik azon fáradoznak, hogy kizárólagossá tegyék a teljes konszenzuson alapuló döntéseket. Ezzel ugyanis megakadályozzák, hogy valamiféle értelmes, a minősített többség álláspontján alapuló válasz szülessen az említett kihívásokra” – értékelte a volt diplomata.

A kommunistaellenes, szocialista Mário Soares, Portugália kétszeres állam- és háromszoros kormányfője idén január elején hunyt el, életének 93. évében. Túlélte a 41 évig tartó úgynevezett új állam diktatúráját (1933–1974), amely jórészt az ő közreműködésével, a szegfűs forradalommal ért véget 1974. április 25-én. Akárcsak fiatal kortársai, eleinte ő is rokonszenvezett a kommunistákkal, de gyorsan kiábrándult belőlük, ezért kizárták a Portugál Kommunista Pártból (PCP). A Salazar-diktatúra elleni fellépése miatt tizenegyszer letartóztatták, összesen három évet töltött börtönben, és több ízben emigrációba kényszerült. 1973-ban német földön, német pénzen és a német szociáldemokraták támogatásával alapította meg a portugál Szocialista Pártot (PS). A portugál alkotmány jóváhagyása után, az 1976. áprilisi első demokratikus választáson a szocialisták győztek, és Mário Soares kormányfő lett. Második miniszterelnöki periódusa idején csatlakozott Portugália az Európai Gazdasági Közösséghez. (S. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.