Leszámolások helyett már korrupcióval dolgozik a maffia

Az olasz szervezett bűnözés a migrációs válságon is nagyot kaszál.

Favero-Fürjész Judit Éva
2017. 05. 15. 19:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyarul csak maffiának nevezett olasz szervezett bűnözői csoportok valójában régiók szerint különböző nevekkel rendelkeznek (például Szicíliában „Cosa nostra”, Calabriában „’Ndrangheta”, Campaniában „Camorra”), és minden szervezet klánokra vagy családokra tagolódik. Míg néhány évtizede véres merényleteik nap mint nap a figyelem középpontjában álltak, mára sokuk „kifinomultabb” és jobban álcázott, de ha lehet, még veszélyesebb formában van jelen Olaszországban: a korrupciós hálózatokon keresztül. Fő specialitásuk a beruházások, infrastruktúrák kezelése, de a migrációs kérdésben is egyre nagyobb üzletet látnak. Forgalmuk egy olasz központi banki elemzés szerint meghaladhatja az ország GDP-jének 10 százalékát, de aktivitásuk homályossága miatt nyilván nagyon nehéz pontos számokról beszélni. Bár ezen szervezetek elsősorban a déli régiókból származnak, mára egész Olaszországot behálózzák, sőt befolyásuk az ország határain is túlmutat. Erről tanúskodik az a hatalmas rendőri invázió, amely hétfőn reggel történt Olaszország több régiójában.

Elsőként hajnalban mintegy 500 rendfenntartó, Nicola Gratteri ügyész vezényletével 68 embert vett őrizetbe Calabria régióban. A vád szerint a ’Ndrangheta egyik klánja, az Arena család beépült Európa legnagyobb menekültbefogadó központjába, a Sant’Annába. Az Isola di Capo Rizzuto nevű településén működő központ 1500 migráns befogadására képes és mintegy öt hektárnyi területen terül el. A feltételezések szerint az oda szánt 100 millió euróból legalább 30 milliót a klán tett zsebre, emellett pedig több lampedúsai központra is lecsapott. Az Arena család ezenkívül minden helyi állami beruházást elnyert és több merényletet elkövetett helyi vállalkozók ellen, akik nem voltak hajlandók vele együttműködni. A vádlottak között két személy különösen fontos szerepet játszott: Leonardo Sacco olasz üzletember, a központ vezetője, aki több olasz politikussal szinte baráti viszonyban van, illetve Edoardo Scordio, Isola di Capo Rizzuto plébánosa. A letartóztatásokon túl az olasz hatóságok elkoboztak több házat és luxusautót is.

Ezalatt Milánóban egy másik klán került a figyelem középpontjába, a cataniai Laudani család. Itt 14 személyt tartóztattak le, köztük egy városházi alkalmazottat. A gyanú szerint a család két beszállító cégen keresztül beférkőzött a Lidl olaszországi leányvállalatába. Az áruházak berendezését és az eladó pontok közötti logisztikát érintő megbízási szerződéseket olyan cégek nyerték el, amelyek vagy közvetlenül a Laudani családnak fizettek kenőpénzt, vagy közvetetten a Lidl vezetőinek. Bár maga a cég egyelőre nem gyanúsított, a belső ellenőrzések hiánya megkönnyítette a maffia tevékenységét. Éppen ezért a Milánói Bíróság felügyelő szervezete átvette a Lidl (tízből) négy központi vezetőségének irányítását, melyek összesen 214 boltot és négy logisztikai központot üzemeltetnek Olaszország hat régiójában.

Szintén a szicíliai klán északi tevékenységéhez kapcsolódik egy volt milánói városházi alkalmazott, Domenico Palmieri beszervezése. Palmieri havi ezer euróért cserébe a Laudani családot több északi városi és régiós vezetővel kapcsolatba hozta. Köztük van Giovanna Afrone, aki ígértet tett, hogy a klánra bízza a város iskoláinak rendbentartását, amennyiben őt a város költségvetési tanácsába segítik áthelyezni, unokatestvérét pedig az informatikai irodába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.