Magyar edző sikere is hozzájárult a francia kabinet összetételéhez

Életképes az újszülött francia formáció, sok benne a civil, sok a nő, de ha nem jól teljesít, alapos átalakítás jöhet.

Kuthi Áron
2017. 05. 18. 20:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Előre megmondták sokan, hogy Emmanuel Macronnak meg fog gyűlni a baja a jobb- és baloldali politikai ideológiák összesimításával a szerdán megalakult kormányában. Az első meglepődés már csütörtökön utolérte, amikor miniszterelnöke, a konzervatív Édouard Philippe nem fogadta el az általa ajánlott kabinetfőnök személyét. A huszonhárom tagú új francia kormány a lehető legszélesebb társadalmi alapokon kíván állni, ezért is találunk tíz civil szakembert és tizenegy nőt a tárcák élén, ami igencsak szokatlan felállás a francia nagypolitikában. Ezzel a felállással a második legkisebb kormány alakult meg az ötödik francia köztársaságban, ami demonstratíve az újszerű, hatékony, takarékos végrehajtó hatalom képét próbálja közvetíteni.

A kormánynak a szürkeségből kiemelt civileket nem számítva így is három színe van, heten szocialisták, illetve radikális baloldaliak, hárman centristák a Francois Bayrou által alapított Demokratikus Mozgalom képviseletében, és csak hárman republikánusok, ideértve a kormányfő Philippe-et is. A politikust kőkemény társaságba dobta tehát Macron, innentől valóban csak a tehetségén múlik, hogy a kihívások és az ellentétes politikai oldalon álló tárcavezetők felmorzsolják-e a Le Havre polgármesteri megbízatását eddig betöltő 46 éves jogászt. 

A kormányban várhatóan központi szerepet fog játszani a rangidősnek is tekinthető Francois Bayrou, aki az első elnökválasztási forduló után szívélyes szavakkal köszöntötte a 24 százalékot bezsebelő Macront, és már akkor elkezdődtek a találgatások jövőbeli szerepéről. Nem kellett csalódnia, ő kapta az igazságügyi tárcát, ami egyben azt jelenti, hogy ő a francia alkotmányosság őre is. A másik nagyágyú az Hollande-éra alatt védelmi miniszterként nagyot alkotó Jean-Yves Le Drian, aki most viszont kül- és Európa-ügyi miniszterként bizonyíthat. Itt sem véletlen a személyválasztás, a veterán szocialista Le Drian gyakorlottan mozog a berlini nagypolitikában, Macron tőle várja azt a bizonyos új dinamizmust, amely a Párizs–Berlin tengelyt visszaerősíti, és beindítja Európa motorját. 

A névsornak van két elég erős magyar vonatkozása is. A 45 éves, guadeloupe-i születésű sportminiszter, Laura Flessel kétszeres vívó olimpiai bajnok sportkarrierje Bara Róbert 1956-ban emigrált, a franciáknál legendává vált vívóedző segítségével kezdődött. Ő 1979-ben figyelt fel a kiemelkedően tehetséges, balkezes fekete lányra, akiből később bajnokot nevelt, Flessel Atlantában egyéniben és csapatban is bajnok lett. A kulturális miniszter pedig szerdától a belga születésű Françoise Nyssen, aki a könyvkiadók világából érkezik. A magyar kulturális diplomácia számára nagy belépő, hogy az ő kiadója jelentette meg francia nyelven más Nobel-díjas írók munkái mellett Kertész Imre írásait is.

A kormánytagok személyénél ezúttal azonban érdekesebb, hogy milyen folyamatokat indít el, milyen a visszhangja a két hagyományos nagy pártban az egyes politikusok szerepvállalásának Macron oldalán. Bruno Le Maire gazdasági és Gérald Darmanin államháztartásért felelős minisztereket egyesek rögtön árulóknak kiáltották ki a Köztársaságiak berkein belül. Ezt Le Maire esetében valóban nem nehéz megmagyarázni, mivel ő volt az, aki a választási kampány egyik, Francois Fillon számára különösen nehéz pillanatában faképnél hagyta a stábot. Most pedig az egyik legfontosabb, bár talán a legrázósabb terület az övé. Le Maire és Darmanin meghívása ugyanakkor valóban direkt kihívás a Köztársaságiaknak. A lépés a pártot színvallásra készteti, mégpedig igen gyorsan, a parlamenti választásokig. Addig jelöltek szintjén is eldől, hogy ki tart a balszárnnyal, és húz Macronhoz, és ki választja az ellenzéki szerepet. 

Martin Michelot francia politikai elemző szerint Macron mintha másolta volna Jacques Chirac 2002-es kormányalakítási taktikáját, amikor a konzervatív elnök a jobboldal teljes spektrumát képviselő személyiségekkel igyekezett betölteni a pozíciókat. Macron Franciaország egységét, a lövészárkok betemetésének szándékát akarja kimutatni kabinetjével. Amelyben persze idővel nagyobb átalakítások is elkövetkezhetnek, mert korántsem biztos, hogy a politikai közepet célzó politikája hosszabb távon is sikeres lesz. A színes kormány bizonyos szemszögből kísérlet egy merőben új politikai helyzetben.

Mindeközben csütörtökön megszületett az első közvélemény-kutatás az új francia végrehajtó hatalomról. A teljes népesség 32 százaléka pártolja Macron mozgalmát, 19-19 százalék a köztársaságiakat, illetve a Nemzeti Frontot, a szocialisták a megalázó 6 százalékon állnak. Macron személyével 45 százalék, miniszterelnökével viszont csak minden harmadik francia elégedett. Ebben még Francois Fillon is jobban teljesített 2007-ben, Nicolas Sarkozy elnöklete alatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.