Tartálykocsival hajtották végre a merényletet ismeretlenek a kabuli német nagykövetség megerősített kapuja közelében, egy forgalmas csomópontnál a szerda délelőtti csúcsforgalom idején. A robbanás pusztító erejét jelzi, hogy több száz méteres körzetben rongálódtak meg az épületek, és parkoló autók égtek ki a környéken.
A NATO vezette afganisztáni Eltökélt támogatás művelet (RSM) kabuli parancsnoksága közölte: az afgán biztonsági erők megakadályozták a pokolgépet szállító tartálykocsit abban, hogy behatoljon a számos külföldi nagykövetségnek, az afgán elnöki hivatalnak és külügyi minisztériumnak, valamint az RSM hadiszállásának helyet adó úgynevezett Zöld Zóna belsejébe, így a merénylő feltehetően nem érte el a tervezett célpontját.
A halálos áldozatok száma tovább emelkedett: legkevesebb kilencven ember halt meg a robbantásban, és négyszáznál is több sérült lehet. A sérülések többségét a detonáció után szilánkokra robbanó ablakok, üvegfelületek okozták. A brit közszolgálati adó megerősítette, hogy a robbanásban meghalt egyik afgán állampolgárságú dolgozójuk is. Mohammed Nazír sofőr négy újságírót szállított a BBC helyi irodájába. Az újságírók megsebesültek, állapotuk azonban nem életveszélyes – idézi az MTI a BBC World Service igazgatóját.
Egy sérült, akinek a fejét be kellett kötözni, elmondta, hogy az egész olyan volt, mint egy földrengés. Ő egy bankban sebesült meg, amelynek épületét elérte és megrázta a robbanás lökéshulláma. Egy másik, könnyebben megsebesült férfi azt mondta, hogy hatalmas volt a pusztítás és a kavarodás. „Nem tudtam világosan gondolkodni. Mindenütt hatalmas zűr volt körülöttem.”
Az egyelőre nem egyértelmű, hogy ki volt a támadás célpontja, a kabuli rendőrség a robbantás után körbekordonozta a teret. A testület szóvivője, Iszmael Kavoszi elmondta, hogy a bomba a német nagykövetség mellett robbant, de azt egyelőre nem sikerült tisztázni, hogy valóban a német külképviselet ellen intézték a támadást. Azt még német biztonsági források sem tudták egyelőre tisztázni, hogy követségi munkatársak is vannak-e az áldozatok között. Károsodott a közeli francia követségi épület, a japán képviselet két munkatársa pedig biztosan megsérült a detonációban.
Az utóbbi hónapokban több halálos kimenetelű merénylet volt Afganisztánban, amelyeket az Iszlám Állam helyi egységei vállaltak: májusban nyolc civil halt meg, amikor bomba robbant egy, a kabuli amerikai nagykövetségről kihajtó NATO-konvoj mellett. A mostani támadás után egyelőre még senki sem jelentkezett elkövetőként.
Az Egyesült Államok jelenleg 8400, a NATO-szövetségesek 5000 katonát állomásoztatnak Afganisztánban, azonban ez a létszám és az afgán haderő készültsége sem fékezi meg a szélsőséges dzsihadistákat: a tálibok nemrég több mint 130 afgán katonát mészároltak le egy szervezett rajtaütés keretében az északi Mazár-e Sarif városban, a vérfürdő miatt lemondott a honvédelmi miniszter is.
A tálib erők tavasszal indított offenzívájukban a kormányzati erők mellett a külföldi csapatokat is támadják, gerillatevékenységet, hagyományos hadviselést és öngyilkos merényleteket is bevetve. Saját állításuk szerint azonban a szerdai merényletet nem ők követték el: Zabiullah Mudzsahid, a tálib mozgalom szóvivője gyakorlatilag elhatárolódott a támadástól, s mint mondta: a tálibok határozottan elutasítják az olyan céltalan támadásokat, amelyeknek civil áldozataik vannak.
Asraf Gáni államfő közleményében azt írta: „A terroristák még a ramadán szent hónapjában, a szívjóság, az áldás és az imádság havában sem hagynak fel az ártatlan emberek gyilkolásával.”
A merényletet határozottan elítélte Pakisztán is. Az ország külügyi minisztériuma arról is beszámolt, hogy a támadásban megrongálódott egyes pakisztáni diplomaták közelben lévő lakhelye, mások pedig könnyebben megsebesültek.
A muzulmán böjti hónap elején elkövetett merénylet volt az utóbbi időszak egyik legtöbb halálos áldozattal járó terrorcselekménye Afganisztánban. Szerda estig senki sem vállalta magára az elkövetését.