Nagyon várom már a pillanatot, hogy semelyik újságíró ne kérdezhessen a cégeim felől, mert azok hamarosan nem lesznek az enyéim – írta idén januárban Andrej Babis cseh pénzügyminiszter, aki éveken át állandó harcban állt a közvéleménnyel, láthatóan nem lévén képes eloszlatni az összeférhetetlenségével kapcsolatos gyanút. A pozsonyi születésű, csehszlovák kommunistából lett milliárdos oligarcha mezőgazdasági és médiabefektetései révén vált Csehország második leggazdagabb emberévé. Neve összenőtt a 35 ezer embert foglalkoztató Agrofert holdinggal, amely kétszázötven céget tömörít, emellett a legtöbb, művelés alá vont földterületet birtokolja. Babis 2012-ben úgy bővítette tovább befolyását, hogy megalapította az ANO nevű pártot, amely egy évvel később már koalíciós partnerré vált a szociáldemokrata Bohuslav Sobotka vezette hárompárti kormányban. És itt már nem volt kérdés, hogy Babisé lesz a pénzügyminiszteri tárca. Fő kampányüzenetük akkor a korrupció elleni harc volt, nem véletlen, hogy ez a hívószó és a piacbarát elképzelések széles vállalkozói és munkavállalói rétegek számára váltak vonzóvá.
A Babis érdekeltségei körüli aggályokat hosszú ideig feledtették a kedvező gazdasági mutatók, az Európai Unióban legalacsonyabbnak számító, 3,7 százalékos munkanélküliség, no meg végül a lex Babisként elhíresült, az összeférhetetlenséget szabályozó, vagyonfelhalmozást korlátozó törvény életbe lépése. A szabályozás szerint nem tölthet be kormányzati funkciót olyan személy, aki menedzsmentjogot biztosító részarányban birtokol céget, illetve az ilyen érdekeltségeket vagyonkezelésbe kell adni a pozíció ellátásának idejére. Ennek Babis eleget is tett, de a szabályozás annyira laza, hogy minden nehézség nélkül visszaülhetne céghálója közepébe.
Sobotka és Babis viszonya sosem vált igazán felhőtlenné, ennek ellenére mindenkit váratlanul ért a kormányfő keddi bejelentése. Saját és egész kormánya lemondásáról nem konzultált senkivel, így aztán mindenki úgy értékeli, hogy a 45 éves kormányfő ezzel a döntésével a falnak rohan, idő előtt véget vetve politikai karrierjének. Hivatalos indoklása szerint vállalhatatlanná vált az adócsaló miniszter, ám azért kell az egész kormánynak távoznia, mert ha csak Babist távolította volna el, azzal csak mártírt csinált volna belőle. Sejthető, hogy kettejük vitája ezzel nem került nyugvópontra, az oligarcha-politikus azzal védekezik, hogy nem követett el törvényszegést. És úgy néz ki, valóban nem. Vladimir Bartovic cseh politológus megkeresésünkre egy jogi kiskapu kihasználásával magyarázta a két politikus közötti vita fellángolását. Ugyanis Babis és sok száz más üzletember is élt azzal a lehetőséggel, hogy cégeik egy koronás áron bocsátottak ki részvényeket, így mentesülve az adókötelezettség alól. De mert az Agrofert ilyen módon több millió részvényt bocsátott ki, és Babis megvette, majd eladta azokat, így az adóelkerülés szándéka – bár a művelet tényleg nem ütközött jogszabályba – nem lehet kérdéses. A prágai Europeum kutatóintézetet vezető politikai elemző Sobotka radikális lépését azzal magyarázta, hogy nagyjából ez volt az egyetlen megoldás arra, hogy arcát mentse a kormányfő és pártja népszerűségének csökkenését valahogy megállítsa. Ilyen értelemben tipikus kampányízű lépés a kabinet menesztése.
Mindezek ellenére úgy néz ki, nem Sobotka, hanem Babis jön ki jól a kormány összeomlásából, hiszen az üzletemberből lett miniszter joggal hangoztathatja ártatlanságát, míg épp az őt kirúgni szándékozó Sobotkának kijárhat a kérdés, hogy a szocdemek (CSSD) miért bútoroztak össze az ANO-val, ha elnökük körül mindvégig lebegtették az adócsalás vádját. És valóban úgy áll, hogy nem sok jó néz ki a CSSD-nek az október 20–21-én tartandó parlamenti választásokon. Az ANO jó tizenöt százalékkal vezet a népszerűségi listákon a CSSD előtt, ráadásul Babis maga mellett tudhatja Milos Zeman államfő jótékony támogatását is, akivel túl sok ideológiai vitája nem akadt eddig sem. És nyílt titok, hogy Zeman cserébe elvárja az ANO-tól, hogy a jövő tavaszi elnökválasztásra ne állítson jelöltet, így a regnáló államfő komolyabb rizikó nélkül tud majd újrázni.
Bartovic szerint ugyanakkor megvannak a korlátai az ANO népszerűségének. Azon túl, hogy a párt piacbarát, valamint hogy európai színtéren az európai liberálisok nézeteivel azonosulnak, mivel küldöttei az ALDE frakciójában ülnek az EP-ben, nincs átfogó elképzelése Csehország jövőjével kapcsolatban.