Nem mond le a botrányba keveredett brazil elnök

Az egyik kormánypárt azonban kilépett Michel Temer kormányából.

MTI
2017. 05. 19. 5:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brazil államfő rövidre fogott beszédében kijelentette, hogy nem követett el jogsértést. Hozzátette: elnöksége segít kimozdítani Brazília gazdaságát a holtpontról, és csak üdvözli a vizsgálatot, amelyben bebizonyíthatja majd ártatlanságát.

„Nem fizettem senkinek a hallgatásáért. Nem mondok le” – hangoztatta Temer.

Az ellenzék távozásra szólította fel az államfőt, a koalíciós partnerek az együttműködés felmondásával fenyegetőznek.

A brazil Szocialista Néppárt (PPS) eközben bejelentette kilépését Temer kormányából. Roberto Freire kulturális miniszter már benyújtotta lemondását, míg a PPS másik minisztere, a védelmi tárcáért felelős Raul Jungmann továbbra is ellátja tisztségét az ország biztonsága érdekében – olvasható a párt közleményében.

Az O Globo című brazil lap szerdán arról írt, hogy egy befolyásos brazil üzletember az ügyészséggel kötött vádalku keretében tett vallomásában azt állította: Temer hozzájárult egy tanú megvesztegetéséhez, hogy az illető hallgasson a Petrobras brazil olajvállalat korrupciós botrányának ügyében. A brazil napilap szerint hangfelvétel van az elhangzottakról.

Az államfő egyik névtelenül nyilatkozó tanácsadója a Reuters hírügynökségnek elmondta: Temer, miután meghallgatta a politikai botrányt kiváltó hangfelvételt, úgy vélekedett, hogy az ellene indított, vesztegetéssel kapcsolatos vizsgálatot be kell szüntetni. Az illetékes szerint Temer semmi terhelő bizonyítékot nem talált önmagára nézve a világ legnagyobb húsfeldolgozó cégei között számon tartott JBS SA vállalat elnökével, Joesley Batistával folytatott beszélgetésről készült felvételen.

Batista csütörtökön megerősítette, hogy az ügyészséggel vádalkut kötött. Ennek keretében elismerte, hogy jogellenesen fizetett politikusoknak, ugyanakkor hozzáfűzte, hogy Brazílián kívül cége „az etikai szabályok megsértése nélkül” terjesztette ki vállalati tevékenységét. Értesülések szerint a vádalku értelmében a JBS-t 225 millió real (18,6 milliárd forint) bírság fizetésére kötelezték.

Csütörtökön zavargásokba fordultak a brazil államfő elleni tiltakozások Rio de Janeiróban. A Globo híradása szerint tüntetők egy kisebb csoportja csapott össze a biztonsági erőkkel. Az aktivisták üvegekkel dobáltak, és gyújtogatni kezdtek. A hatóságok válaszul könnygázzal oszlattak, és kábító gránátokat vetettek be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.