Nemi erőszak: ejtették az Assange elleni vádat

Az ügyész kezdeményezte az elfogatóparancs visszavonását.

MN
2017. 05. 19. 9:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Leállítják a Julian Assange, a WikiLeaks alapítója ellen nemi erőszak vádjában indult nyomozást – döntött a svéd legfőbb ügyész. Marianne Ny ügyész kérelmet nyújtott be az elfogatóparancs visszavonása érdekében – írja a BBC. A brit rendőrség ennek ellenére közölte, hogy le fogja tartóztatni a WikiLeaks-alapítót, ha elhagyja a nagykövetség épületét.

A hírről a WikiLeaks is beszámolt Twitter oldalon, emellett közölték: most az Egyesült Királyság felé irányítják figyelmüket. Hozzátették: London sem megerősíteni, sem cáfolni nem hajlandó, hogy érkezett-e hozzájuk kiadatási kérelem az USA-ból.

Assange eközben – ugyancsak Twitteren – egy képet tett közzé magáról.

A férfi 2012 júniusában kért menedéket Ecuador londoni nagykövetségén, hogy elkerülje kiadatását Svédországnak. A svéd vádhatóság korábban többször is elutasította, hogy külföldön hallgassa ki Assange-t, végül mégis elfogadta ezt a megoldást, mert az ausztrál férfi ellen felhozott vádpontok közül néhány hamarosan elévülne. Assange mindvégig tagadta, hogy elkövette a terhére rótt szexuális bűncselekményeket.

Julian Assange-t a svéd körözés alapján 2010 decemberében őrizetbe vették Nagy-Britanniában, és az első fokon eljáró londoni bíróság 2011 februárjában jóváhagyta kiadatását Svédországnak. Ügyvédei a fellebbezési eljárás során több fronton támadták a kiadatási kérést, amelyet a svéd ügyészség európai elfogatóparanccsal együtt nyújtott be a brit hatóságoknak. A védők egyik fő érve az volt, fennáll annak kockázata, hogy Svédország kiadja Assange-t az Egyesült Államoknak, ahol a titkos amerikai diplomáciai iratok tömeges kiszivárogtatása miatt szintén bírósági eljárás indulhat ellene. Az ügyvédi csapat még azzal is megpróbált érvelni a korábbi londoni felsőbírósági tárgyalásokon, hogy Assange-ra akár halálbüntetést is kiszabhatnak, ha Svédország kiadja őt az Egyesült Államoknak.

A férfit őrizetbe vétele után kilenc napig a dél-londoni Wandsworth kerület hírhedt börtönében tartották fogva, ügyvédei szerint „dickensi körülmények között”. A védők annak idején elérték Assange szabadlábra helyezését, igaz súlyos áron: a WikiLeaks-alapítónak 200 ezer font (70 millió forint) készpénzóvadékot és további 40 ezer font (14 millió forint) biztosítékot kellett letétbe helyeznie annak fejében, hogy szabadlábon védekezhessen. Assange azonban a további jogi csatározások helyett az Ecuador londoni nagykövetségén kért és kapott politikai menedékjogot – megsértve ezzel szabadlábra helyezésének feltételeit, és elveszítve a 240 ezer fontot. Azóta is a diplomáciai képviseleten tartózkodik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.