Terrortámadás Manchesterben: 22 halott, 59 sérült

Európa egyik legnagyobb koncerttermében robbantottak, az áldozatok többsége tinédzser. Az Iszlám Állam vállalta a merényletet.

MN
2017. 05. 23. 4:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kedd délutáni eseményeket ebben a cikkben követjük.

Huszonkét ember meghalt és ötvenkilenc megsebesült az éjjel, amikor pokolgép robbant a Manchester Arena rendezvényközpontban. A 21 ezer férőhelyes aréna Európa legnagyobb fedett koncerthelyszíne, a robbanás hétfő este Ariana Grande telt házas előadásának a végén történt. A pokolgép a csarnok előterében lépett működésbe – a sebesülteket ellátó orvosok szerint az áldozatokat srapnelek sebesítették meg, ami repeszbombás támadásra utal.

Korábban 19 halálos áldozatról tudtak, de éjjel emelkedett a halottak száma. Ian Hopkins, az észak-angliai nagyváros rendőrfőkapitánya kedd hajnalban megerősítette, terrorcselekményként kezelik a történteket. Elmondta, a manchesteri rendőrség szorosan együttműködik az országos terrorelhárító rendőri hálózattal és a brit hírszerző szolgálatokkal. Hozzátette: egy személyt keresnek – ő követte el a merényletet –, azt azonban még nem tudják, hogy egyedül vagy egy terrorszervezet tagjaként robbantott. A rendőrség kérte, hogy a közösségi oldalakon ne osszon meg senki részleteket a történtekről egyrészt a pánik és az álhírek elkerülése, másrészt a nyomozás eredményessége miatt.

Az Iszlám Állam kedd délelőtt bejelentette, ő áll a terrortámadás mögött. A dzsihadista szervezet közösségi oldalakon vállalta a merényletet – írja az MTI az Akbar Irak internetes portálra hivatkozva. 

A közönség nagy része, így vélhetőleg az áldozatok többsége is fiatal, tinédzser, de a hatósági beszámoló szerint van közöttük több gyermek is. Az első áldozat a Daily Mail szerint a 16 éves Georgina Callender volt, aki május 21-én még izgatottan üzent Twitter-oldalán Ariana Grandénak: „Annyira izgatott vagyok, hogy láthatlak holnap!”

A BBC meg nem erősített értesülései szerint amerikai hivatali források öngyilkos merényletről kaptak információt. A CNN közölte, a kamerafelvételeken azonosítottak egy lehetséges elkövetőt.

A robbanás miatt felfüggesztik a brit parlamenti választási kampányt is – ezt Jeremy Corbyn munkáspárti vezér jelentette be, miután beszélt Theresa May miniszterelnökkel.

May kedden délben a sajtónak is nyilatkozott, elmondta, egyértelmű, hogy terrortámadás érte Manchester és az ország polgárait, a célpontok pedig védtelen fiatalok voltak.

A miniszterelnök hozzátette, a titkosszolgálatok a jelek szerint már azonosították az öngyilkos merénylőt is, további részleteket azonban egyelőre nem árult el.

A Telegraph információi szerint legalább 13 fiatalt még mindig keresnek hozzátartozói, köztük egy 8 éves kislányt is, a hozzátartozók elkeseredetten próbálják kideríteni, hogy szeretteik is az áldozatok között vannak-e-

Manchesterből tudósító kollégánknak, Gergely Károlynak sikerült elérnie egy egyetemista lányt, aki ott volt a koncerten. Mint elmondta, a robbanás az aréna előcsarnokában történt, közvetlenül mögötte. A detonáció után a tömeggel együtt ő is kifutott a helyszínről. A BBC egy hangfelvételt is közzétett a robbanásról, az azt követő pánikról.

A helyszín környékét lezárta a rendőrség, nagy erőkkel vannak jelen a mentők és a tűzoltók egységei is – a North West Ambulance Service adatai szerint 59 embert szállítottak kórházba a merénylet után, és még emelkedik a regisztrált könnyű sérültek száma is.

A robbanás miatt felfüggesztették a tömeg- és a vasúti közlekedést, utóbbit azért, mert a Manchester Arena közvetlenül a Victoria pályaudvar mellett található. Egy tűzszerészegységet is az arénához küldtek, Londonban pedig összehívták a terrorelhárítás felső vezetőit.

Összeült a kormány válságstábja, a Cobra is (a válságtanács neve a megbeszélés helyszínéül szolgáló Cabinet Office Briefing Room, a műveleti tájékoztató központ kezdőbetűire utal). Theresa May miniszterelnök együttérzését és részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak, s elmondta, kormánya igyekszik minden részletet megtudni „arról, amit a rendőrség megdöbbentő terrortámadásként kezel”. A Sky News brit hírcsatornának nyilatkozó források elmondták, a kormányzó Konzervatív Párt a hétfő éjszakai manchesteri robbantás miatt felfüggeszti választási kampányát.

Megszólalt Andy Burnham, Manchester polgármestere is: „Megpróbálunk mindent megtenni, hogy az élet abban a kerékvágásban tudjon menni ma, mint azt mindenki megszokta. Az, hogy a támadás után sokan kinyitották ajtajaikat, menedéket, segítséget adtak a bajba jutottaknak – a taxisok például kikapcsolták a taximétert, és többen bekapcsolódtak a mentésbe –, mutatja, mennyire összetart a város. A városvezetés pedig minden segítséget megad a nyomozáshoz” – ígérte kedd reggeli sajtótájékoztatóján Burnham.

„A szívem szakadt meg a manchesteri támadás áldozatai és hozzátartozói miatt” – üzent London polgármestere. A muszlim vallású Sadiq Khan Facebook-üzenetében émelyítőnek, barbárnak nevezte a fiatalokat és gyerekeket célzó merényletet, és gratulált a robbanás után heroikus munkát folytató mentőknek, hatóságoknak.

A főpolgármester hangsúlyozta, folyamatosan egyeztet a londoni rendőrséggel, vagyis a Metropolitan Police-szal, és fokozott ellenőrzésekre számíthatnak a brit főváros lakói is.

Az eset után a Twitteren részvétét fejezte ki a koncertet adó fiatal amerikai popsztár is. „Összetörtem. A szívem mélyéből nagyon sajnálom. Szavaim sincsenek” – közölte Ariana Grande. A TMZ amerikai bulvároldal úgy értesült, hogy az énekesnő határozatlan időre felfüggeszti világ körüli turnéját.

Az éjszaka több tudósítás is megjelent a merényletről. A BBC-nek nyilatkozott egy édesapa, aki a feleségéért és a lányáért érkezett a helyszínre. „A robbanás legalább 30 lábra (10 méterre) elrepített. Amikor magamhoz tértem, a földön körülöttem mindenhol testeket láttam” – nyilatkozta a túlélő, aki aztán a kitörő tömegpánik ellenére szerencsésen megtalálta a családját.

„Miután lement az utolsó szám, mély robbanást hallottunk. Aztán csak arra emlékszem, hogy mindenki fut a kijárat felé. Voltak, akik véresek voltak, mások összeverekedtek, ijesztő volt az egész” – mondta a The Independentnek egy másik túlélő.

Mivel a koncert épp véget ért, sok szülő érkezett a gyerekéért a Manchester Arenához. A BBC-nek nyilatkozott egy férfi, aki a feleségével együtt várta a bent szórakozó lányát. A robbanásban ők is megsérültek. „A feleségemhez fordultam, aki azt mondta, hogy le kell feküdnie. Gyomorsebe volt, és a lába is eltörhetett. Nekem a lábamon van egy lyuk, ahol a repesz átment rajta. Meglepett, hogy ennyivel megúsztam” – mondta a túlélő.

Ez volt a második legnagyobb terrortámadás Angliában a 2005-ös, a londoni metróban történt, négyes öngyilkos merénylet óta, amelyben 56-an vesztették életüket és 700-an sérültek meg – a rendőrség közlése szerint pedig tizenkét éve az első merénylet, amikor fel is robbant a terroristák pokolgépe.

Legutóbb március 22-én, pontosan két hónappal korábban volt terrortámadás Angliában, akkor egy 52 éves férfi hajtott a járókelők közé a Westminster hídon, 6-ot megölve és 49-et megsebesítve. A férfi halálra késelt egy rendőrt is, mielőtt végeztek vele.

A BBC televízió Twitter-profilján azt jelentette, hogy a brit rendőrség kedd reggel Londonban kiürítette a Victoria buszpályaudvart, mert egy gyanús csomagot találtak a közelében. A buszpályaudvart és a környező utcákat lezárták, majd egy órával később a londoni rendőrség közlése szerint újra megnyitották, mert meggyőződtek arról, hogy a csomag ártalmatlan.

A merénylet hírére reagált a közelmúltban megválasztott francia elnök, Emmanuel Macron, hangsúlyozva, hogy a francia kormány Nagy-Britanniával együtt folytatja küzdelmét a terrorizmus ellen. Macron jelezte, hogy hamarosan telefonon beszél Theresa May brit kormányfővel, és folyamatosan tájékozódik a manchesteri támadással kapcsolatos vizsgálatról.

Részvétét fejezte ki a Kreml közleménye szerint Vlagyimir Putyin is, jelezve, hogy Oroszország készen áll a Nagy-Britanniával közösen folytatandó terrorellenes harcra. Angela Merkel német kancellár részvéttáviratában felfoghatatlannak nevezte, hogy valaki egy „vidám popkoncertet” használjon fel arra, hogy „oly sok embernek elvegye az életét, vagy súlyos sérüléseket okozzon nekik”. A kínai nép a brit emberek mellett áll a nehéz időkben – jelezte Hszi Csin-ping kínai államfő is kedden a II. Erzsébet királynőnek küldött táviratában.

Áder János köztársasági elnök kedd reggel részvétét fejezte ki II. Erzsébet brit uralkodónak és az áldozatok rokonainak a Manchester Arena rendezvényközpontban hétfő éjjel történt robbantásos merénylet miatt. „Mindent meg kell tenni azért, hogy a békés emberek életét sehol ne fenyegethessék a pusztítás, a terror megszállottjai” – írta az államfő.

Szijjártó Péter külügyminiszter arról beszélt, hogy még folyamatban van a halottak azonosítása, így egyelőre nem tudni, van-e magyar állampolgár az áldozatok között – a londoni magyar nagykövetségen jelenleg is várják azok hívását, akiknek rokona, ismerőse ott volt a koncerten, és most nem tudják vele felvenni a kapcsolatot.

A követséget ezen a számon lehet elérni bármilyen, a merénylettel kapcsolatos témában: 00-44-20-7201-3440.

A merénylet kapcsán a Vodafone Magyarország kedden bejelentette, minden, az Egyesült Királyságban roamingoló ügyfelük 10 ezer forintnyi jóváírást kap a május 22-én 22.00 és május 23-án 22.00 óra közötti hívás- és sms-forgalmából. A jóváírás a Magyarországra és az Egyesült Királyságon belülre indított hívásokra és sms-ekre, ezenkívül az ott fogadott hívásokra vonatkozik.

Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) a történtek ellenére megtartaná a szerdán Stockholmban tervezett Európa Liga-döntőt, de fokozott biztonsági intézkedésekkel készülnek a rendezvényre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.