A BBC közölte, Ian Hopkins, a manchesteri rendőrség vezetője hivatalosan is a gyanúsítottként azonosította a 22 éves Salman Abedit. Hozzátette, még várnak a halottkém jelentésére. Kiemelte, az elsődleges feladat most, hogy kiderítsék, egy hálózat tagjaként dolgozott -e a férfi.
Amerikai tisztviselőket idézve a Telegraph azt írja, Salman Abedi 1994-ben született Manchesterben, egy Líbiából menekült négygyermekes család második fiaként. Édesanyja, Samia Tabbal 50 éves, az apa, Ramadan Abedi biztonsági őr. Miután elmenültek Líbiából, Londonba mentek, onnan költöztek Manchesterbe. Az utóbbi 10 évben Fallowfieldben éltek, a város déli részén. 18 éves húga a jó hírű Whalley Range High School-ba járt, ezután egy mecsetben kezdett dolgozni. A lánynak sok líbiai kapcsolata van a közösségi oldalakon, azt hirdeti, hogy Tripoliból származik. Meg nem erősített információk szerint a két legidősebb fiút kivéve a család többi tagja nemrégiben Líbiába utazott.
Magyar idő szerint est 7 órakor az Albert téren az áldozatokra emlékeznek, amin David Walker, a város püspöke, a rendőrség tagjai és más helyi méltóságok is részt vesznek. Manchester polgármestere, Eddy Newman polgármester a virrasztáson köszönetet mondott a sürgősségi szolgálatoknak. Mint mondta, Manchester örökké emlékezni fog az áldozatokra. Olyan változatos közösséget szeretne látni a városban, amely együtt erős.
A BBC beszámolója szerint Theresa May délután meglátogatta a manchesteri rendőrkapitányságot és a gyermekkórházat – erről a Downing Street sajtóosztálya privát látogatásként számolt be.
Egyre többen fejezik ki szolidaritásukat online az áldozatokkal a sebesültekkel. A hashtegek közül leginkább a "Pray for Manchester" (imádkozzunk Manchesterért), a "Stand Together" és a "We Stand Together" pörög leginkább a Twitteren. A "Pray for Manchester" -t csak ma délután több mint 1,8 millió alkalommal tweetelték. Sok üzenet tartalmazza a támadások jeleneteiről szóló képeket és a szeretteiket kereső embereket.
A Scotland Yard közölte, megerősítette londoni járőrtevékenységét. A londoni rendőrség hozzátette, részletesen felülvizsgálják a brit főváros közeljövőbeni rendezvényeinek biztosítási terveit. Ez kiterjed olyan kisebb rendezvényekre is, amelyeken eredetileg nem lett volna rendőrségi jelenlét.
A manchesteri rendőrség megnevezte a harmadik áldozatot: John Atkinson 26 éves volt.
Sajtótájékoztatón jelentette be Theresa May brit miniszterelnök, hogy már azonosították a 22 halálos áldozattal és 59 sérülttel járó manchesteri öngyilkos merénylet elkövetőjét. May megerősítette azt is, a pártok egyelőre felfüggesztik a június 8-án esedékes előre hozott választás kampányát.
May hangsúlyozta továbbá, bár egyértelműen terrortámadás történt – a merényletet az Iszlám Állam vállalta magára –, a terrorizmus nem töri meg Nagy-Britannia lelkét.
A Telegraph úgy tudja, hogy 12 - 16 év alatti - gyermek van a sérültek között.
A Manchester United labdarúgócsapata közleményt adott ki:
A Manchester United csapatát megdöbbentették a tegnapi szörnyű események. Imádkozunk az áldozatokért és a sérültekért, beleértve partneriskoláink gyermekeit is, aki közül sokan vettek részt a koncerten. A klub készen áll rá, hogy minden segítséget megadjon a rendőrségnek és a segélyszolgálatoknak ebben a kihívásokkal teli időszakban.
A csapat honlapján is felhívják a figyelmet, hogy a város több pontján lehet vért adni. Az a weboldal, ahol meg lehetne találni ezeket a helyeket, jelenleg azonban annyira túlterhelt, hogy a központi telefonszámon kívül nem szolgál más információval.
A holnapi labdarúgó Európa-liga döntőjének kezdete előtt, amikor a Manchester United az Ajax ellen lép pályára Stockholmban, egy perces néma csendet tartanak. Az angol csapatat játékosai fekete karszalagokat viselnek majd. Az UEFA nyilatkozatában kijelentette, a megnyitó ünnepségen visszafogott lesz, így például a svéd művész, Axwell Ingrosso előadása is elmarad.
A híres brit zenekar, a Take That pedig nemcsak a liverpooli, hanem a csütörtöki, pénteki és szombati manchesteri koncertjeit is lemondta - írja a BBC.
A rendőrség megerősítette, hogy az öngyilkos támadó egy házi készítésű robbanószerkezetet robbantott fel: a detonáció túlélői szétszórt csavarokat és anyacsavarokat láttak, a támadó ezekkel tölthette meg a saját gyártmányú repeszbombát, melyet lapértesülések szerint hátizsákjába rejtve vitt be az előcsarnokig Ariana Grande koncertjének végén.
Az O2 aréna szervezői állítják, komoly biztonsági előkészületek kísérték a hétfő esti programot, egy Indexnek nyilatkozó manchesteri magyar szerint az arénában általában nagyvonalúan kezelték az ellenőrzést - nincs fémdetektoros beléptető vizsgálat, és bár gyakran jár ide koncertekre, eddig egyszer sem motozták át őt vagy társaságát a biztonságiak.
II. Erzsébet angol királynő közleményében mélységes együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak, írja a BBC. Részvéttáviratot küldött Vlagyimir Putyin orosz, Emmanuel Macron francia elnök, valamint Angela Merkel német kancellár is - Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke pedig kedvenc csatornáján, a Twitteren, majd telefonon is kifejezte együttérzését Theresa May-nek.
A magyar kormány szerdán értékeli a manchesteri robbantás után kialakult helyzetet – mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter újságírói kérdésre válaszolva az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának keddi zárt ülése után Budapesten. A tárcavezető hozzátette, a bizottsági ülés előtt egyeztettek a magyar titkosszolgálat munkatársai brit kollégáikkal.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter budapesti sajtótájékoztatóján a lehető legaljasabb terrorcselekménynek minősítette a támadást, hiszen a helyszínen köztudottan sok gyermek szórakozott.
A tárcavezető kiemelte: továbbra sem tudnak magyar érintettről. Felvették a kapcsolatot az eljáró rendőri hatóságokkal, tájékoztatásuk szerint még mindig folyamatban van az érintettek azonosítása, de közöttük magyarról egyelőre nincs tudomásuk – közölte.
Szijjártó Péter hangsúlyozta: Európának az elmúlt évtizedekben sosem kellett ilyen súlyos terrorfenyegetéssel szembesülnie, mint most, ezért minden európai politikának azt a célt kell kitűznie, hogy helyreállítsák Európa és az európai emberek biztonságát. Ez a kötelessége a politikusoknak, és a biztonsági kockázatokat senki sem becsülheti alá – jelentette ki.
A manchesteri események miatt a Magyar Telekom és a Vodafone minden, Nagy-Britanniában roamingoló ügyfele bruttó legfeljebb 10 ezer forint jóváírást kap meghatározott időszakra, a Telenor pedig egyedi elbírálás alapján alkalmaz jóváírást – közölték a távközlési szolgáltatók az MTI-vel.
A manchesteri rendőrség napközben rövid időre kiürítette az Arndale Centre üzletközpont épületét, ahonnan lövések hallatszottak. A lövöldözéssel kapcsolatban letartóztattak egy 23 éves férfit is, de nem volt egyértelmű, hogy az eset kapcsolatban áll-e a hétfő esti merénylettel.
Az üzletközpont később újra megnyitott, a BBC információi szerint egy mentőautó is járt a helyszínen.
A The Guardian újságírónője, Nazia Parween Twitter-bejegyzése szerint kedden háromnegyed egy körül kommandósok és rendőrök jelentek meg Manchester Chorlton nevű városrészében, és egymás után kutatják át a helyi lakásokat - az akció valószínűleg a hétfő esti merénylettel lehet kapcsolatban.
A The Telegraph úgy tudja, hogy 13 fiatalt jelenleg is keresnek hozzátartozói, a halálos áldozatok azonosítása pedig jelenleg is folyamatban van. Az első azonosított áldozat a Daily Mail szerint a 16 éves Georgina Callender volt, aki május 21-én még izgatottan üzent Twitter-oldalán Ariana Grandénak: „Annyira izgatott vagyok, hogy láthatlak holnap!” A halottak között van egy nyolc éves kislány, Saffie-Rose Rousso is.
„Egyáltalán nem számított senki arra, hogy merényletet követnének el Manchesterben. A városban eddig is csak elvétve lehetett katonákat látni. Még a népszerű szórakozóhelyeken is csak minimális volt az átvizsgálás, és akkor is inkább csak arra voltak kíváncsiak, hogy az ember akar-e kívülről bevinni alkoholt. Sőt, még a focimeccseken sem volt túl szigorú az ellenőrzés” – mondta el lapunk manchesteri külső munkatársa, Gergely Károly. – „Az emberek bíztak a titkosszolgálatok munkájában. Úgy érezték, hogy mivel Nagy-Britannia nem tagja a schengeni övezetnek, ha valahol, hát itt tényleg pontosan tudják, ki tartózkodik az országban” – tette hozzá.
Gergely Károly egyébként azt mesélte, reggel ugyan még villámsújtottak voltak az emberek, délutánra azonban a város nagy részében visszatért minden nagyjából a rendes kerékvágásba. – A legnagyobb veszély, hogy egy idő után az ember már meg sem rendül ezeken a dolgokon, a merényletek mindennapossá válnak – figyelmeztetett munkatársunk. Igaz, arra is felhívta a figyelmet, hogy Manchesterben, ahol egyébként is magas a bevándorlók aránya, nem mutogatnak egymásra, hanem azonnal óriási összefogás kezdődött a bajba jutottak megsegítésére.
Qari Asim, Leeds város muszlim közösségének imámja kedden határozattan elítélte a manchesteri merényletet: mint mondta, gondolataikba és imáikba foglalják az áldozatokat, a terrortámadás pedig mindnyájukat, tehát a muszlimokat is érte. „Tragikus, hogy érzéketlen gyilkosok támadtak az ártatlanokra, de nem szabad hagyjuk, hogy ők győzzenek, és elérjék amit szeretnének, a megosztottságunkat” – üzente a vallási vezető.