Venezuelai elnök: Az ellenzék orvlövészei gyilkolják a lakosságot

Az április eleje óta tartó tüntetéseken egyes jelentések szerint 44-en haltak meg.

MTI
2017. 05. 12. 7:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Globovision televízió idézte csütörtökön Nicolás Maduro elnököt, aki az előző néhány nap haláleseteiért az ellenzéket tette felelőssé. Azt mondta, hogy a szerdán meggyilkolt fiatal férfit, Anderson Duartét a Demokratikus Egység Kerekasztala (MUD) nevű ellenzéki szövetség orvlövészei ölték meg. Az államfő szerint az ország több térségében tevékenykednek az ellenzék orvlövészei, hogy „gyilkolják a lakosságot”.

A szociális konfliktusokkal foglalkozó civil szervezet (OVCS) arról számolt be, hogy május 9-ig 44 ember halt meg az erőszakba torkolló ellenzéki tüntetéseken, a sebesültek száma pedig az ezerhez közelít. A szervezet összesítése szerint április eleje óta 945 ellenzéki tiltakozás volt országszerte.

Hírügynökségi jelentések szerint Venezuelában őrizetbe vették egy, a határ térségében állomásozó katonai alakulat 65 tisztjét, ami arra utal, hogy megosztottság jelentkezett a Madurót támogató fegyveres erők körében. A letartóztatottakat védő ügyvéd, Alonso Medina azt mondta, hogy egyeseket közülük hazaárulással és lázongások szításával vádoltak meg, míg a többieket még nem állították bíróság elé.

Henrique Capriles ellenzéki vezető már a múlt héten arról számolt be, hogy őrizetbe vettek több tucat katonatisztet, aki hangot adott elégedetlenségének a caracasi vezetés döntései miatt. Capriles szerint a hadsereg „teljesen megosztott”.

Hírügynökségek felhívják a figyelmet arra, hogy a Maduro-kormány stabilitása szempontjából kulcsfontosságú a hatvanezer fős hadsereg lojalitása. A katonaságot az államfő az utóbbi években előnyökkel és juttatásokkal halmozta el, miközben az országban három számjegyű az infláció, a boltok és a gyógyszertárak pedig konganak az ürességtől.

Julio Borges, az ellenzéki többségű parlament elnöke csütörtökön Limában járt, és ott azzal a kéréssel fordult a latin-amerikai országokhoz, hogy közösen gyakoroljanak nyomást a caracasi kormányra, hogy kizárólag a demokrácia és a nép érdekeit szolgálja. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a venezuelai humanitárius válság és a tüntetések hatásai már túlnyúltak a határokon, menekülthullám árasztotta el a térséget.

Venezuelát története eddigi legnagyobb társadalmi, politikai és gazdasági válsága sújtja. Ez az ország rendelkezik a világ legnagyobb kőolajkészletével, viszont gyakorlatilag semmilyen más exportcikke nincs, és az olaj árának zuhanása miatt a gazdaság összeomlott, az infláció elszabadult. Április eleje óta tüntet ez ellenzék előre hozott elnökválasztást követelve. Nicolás Maduro a minap bejelentette, hogy a válság rendezésére alkotmányozó nemzetgyűlést hív össze, amely módosítaná az alaptörvényt. Az 500 fősre tervezett gyűlés tagjainak nagy része feltehetőleg az elnök hívei közül kerül majd ki. A MUD határozottan elutasította a tervet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.