Véres vallásháború dúl Afrika közepén

A franciák távozása után kiújult az erőszak a keresztények és a muszlimok között a Közép-afrikai Köztársaságban.

2017. 05. 16. 15:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amióta 1960-ban a Közép-afrikai Köztársaság kikiáltotta a függetlenségét, Franciaországnak hét alkalommal kellett katonailag beavatkoznia egykori gyarmatán. Legutóbb 2013-ban, a Sangaris hadművelet keretében, miután a muszlim Séléka lázadócsoport megbuktatta az ország keresztény elnökét, Francois Bozizét, és a civileket sem kímélő harc kezdődött a magát kereszténynek valló úgynevezett Anti-Balaka milíciával. Három év öldöklés után úgy látszott, hogy az országban a helyzet rendeződött: a muszlim elnök félreállt, a hivatalos választásokon pedig ismét egy keresztény jelölt, Faustin-Archange Touadéra győzött. Franciaország olyannyira derűlátó volt, hogy 2016 végén ki is vonta csapatait az országból.

Az öröm azonban korainak bizonyult. A mélyben izzó parázs ismét fellángolt, a vallási és etnikai ellentétek idén újra elszabadultak. A keresztény milíciák – természetesen minden keresztény egyház elhatárolódik tőlük – a civileket, a segélyszervezeteket és az ENSZ békefenntartó csapatait sem kímélve indítottak „bosszúhadjáratot” a muszlimok ellen. Az elszabaduló erőszak legutóbbi példája, hogy a hét végén nehézfegyverzettel is felszerelt csapataik ütöttek rajta a kongói határ közelében egy falun, muszlimokra vadászva, a jelentések legalább 20-30 áldozatról szólnak. Néhány nappal korábban ugyanott több ENSZ-békefenntartóval is végeztek a tűzharc során, segélyszervezetek pedig közölték, hogy az ország egyes területein inkább leállítják a munkájukat, mivel csak 2017 első felében 33 támadást szenvedtek el. „A feleségem később elmesélte, hogy a gyerekek a kunyhó előtt játszottak egy babával, amikor a támadás kezdődött. Ott is találtunk rájuk, agyonlőve. A hét hónapos fiam, a hároméves lányom, a tízéves nagyfiam és a 13 éves lányom mind elvesztettem” – mesélte az átélt borzalmakat a Human Right Watch jogvédő szervezetnek egy másik támadás túlélője.

Erőszak pedig erőszakot szül, a keresztények támadásait megtorolják a muszlim fegyveresek, amit újabb bosszúhadjárat követ, s így tovább, a spirálból nincs kiút. A béke fenntartására az ENSZ lenne hivatott, az alig ötmilliós országban azonban hiába állomásozik közel 13 ezer katona és rendőr – a MINUSCA misszióhoz Magyarország 96 fővel járul hozzá –, úgy tűnik, az ő jelenlétük sem elég a rendhez. A legnagyobb probléma persze itt is az, hogy a Közép-afrikai Köztársaság az egyik legszegényebb ország a világon, a lakosság fele segítségre szorul, az erre indítványozott 400 millió dollárból azonban idén eddig csak 10 százalékot dobott össze a nemzetközi közösség, és tavaly is csak 40 százalékig jutott. Az üldöztetés és a szegénység elől pedig csak egyetlen kiút van: a menekülés. Az idén már csaknem félmillió ember hagyta el otthonát, egyelőre csak a szomszédos országokba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.