A világ legveszélyesebb országában várják, hogy egyszer hazatérhessenek

Több mint 6 millióan lettek földönfutók Szírián belül. Sokkal rosszabb nekik, mint az európai vagy törökországi migránsoknak.

Majláth Ronald
2017. 06. 03. 17:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

6,3 millió ember – köztük 2,8 millió gyerek – kényszerült eddig arra, hogy elmeneküljön a lakhelyéről, és Szíria más részén telepedjen le. Így ma a szíriai a világ legnagyobb közössége, amely saját hazájának határai között kényszerült menekültsorba. A szám jóval nagyobb annál, mint ahányan Szíriát elhagyták a háború kezdete óta, a világ közvéleménye gyakorlatilag mégsem vesz tudomást a létezésükről. Pedig az életük jóval nehezebb, mint azoké, akik elindultak Törökországba és Európába a jobb sors reményében.

A számadatok elborzasztók. Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának (OCHA) adatai szerint csak a Damaszkuszt és környékét magában foglaló tartományban (Rif Dimask) a hazájukon belül lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek (IDP-k) száma eléri az 1,3 milliót. Utána következik Aleppó tartomány a maga egymilliónyi belső menekültjével. A nagyrészt a lázadók által ellenőrzött Idlíb tartományban 900 ezren élnek menekültsorban, és még ez is elmarad a főként kormányerők által ellenőrzött tartományokban ideiglenesen elszállásolt menekültek számától. Ami igazán meglepő lehet a szíriai háborúval foglalkozók számára: a döntően az Iszlám Állam (IÁ) által ellenőrzött Dajr ez-Zaur tartományban is 182 ezren vannak a menekültek.

A Szírián belüli népességmozgás a konfliktus kezdete óta folyamatos. A háború elején igen sokan döntöttek úgy, hogy a biztonságosnak számító Latakia és Tartúsz tartományba költöznek. E két tengermelléki kormányzóságban lakást vettek maguknak, vagy az ott élő rokonaikhoz mentek.

A konfliktus eszkalálódásával egyre többen és többen érkeztek, akiket szükséglakásokban és kiürített közösségi épületekben szállásolt el a szír kormány. Amely maga is működtet a területén menekülttáborokat saját állampolgárainak. Más területeken is mindennapossá vált az országon belüli kényszerű lakhelyváltás. Rengetegen menekültek Idlíb tartományba, a kormányerők által ellenőrzött tengerparti területekre pedig valóságos népvándorlás indult.

A belső menekültek egyre tarthatatlanabb helyzetét látva az ENSZ már 2012-ben akciót indított, melynek keretében alapvető segélyeket adnak, illetve egészségügyi szolgáltatást nyújtanak a menekülteknek. A Szíriai Vöröskereszt ennél is nagyobb terhet vállalt. Ők sokszor olyan szíriai menekülttáborokban tevékenykednek, amelyek közel fekszenek a frontvonalakhoz. Így a háború kezdete óta 36 munkatársukat veszítették el. Mindezzel együtt a szíriai belső menekültek helyzete továbbra is tarthatatlan: a deeszkalációs zónákban valamelyest javult ugyan a biztonsági helyzet, ám az itt élők ellátása továbbra is súlyos kihívást jelent az országban, ahol egyelőre elképzelhetetlen a békés rendezés.

Miért esik kevés szó arról a 6,3 milliónyi menekültről, akik Szírián belül kényszerültek új otthont találni? – a kérdést ezúttal Sógor Dániel arabistának, történésznek tettük fel. Azt mondta: az elsődleges ok abban keresendő, hogy a nemzetközi migrációs kérdésnek fontos politikai vetületei vannak, ezért a Szíriából elmenekültekről esik szó. A nemzetközi sajtó szerinte démonizálni akarja a szíriai kormányt. Ha hangsúlyos lenne, hogy a háborútól szenvedő polgárok túlnyomó része mind a mai napig a szír állam oltalmát keresi, összeomlana a narratíva, melyet felépítettek a szíriai helyzetről – állította a történész.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.