Hét hónappal a Rakka visszaszerzéséért indított Eufrátesz haragja nevű hadművelet kezdete után az arab–kurd Szíriai Demokratikus Erők (SDF) elérték Rakka városának határait, így támadást indítottak a város keleti részén található al-Maslab körzet, illetve a 17. hadosztály bázisa ellen a város északi peremén. A rohamot éjszaka komoly légicsapások előzték meg az Iszlám Állam (IÁ) állásai ellen, amelyekben egyes források szerint tizenketten, más források szerint huszonegyen vesztették életüket. Mostanra az SDF-et északnyugatról három, keletről viszont már csak egy kilométer választja el Rakka közigazgatási határaitól.
A demokratikus erők szóvivője, Talal Szilo a Reuters hírügynökségnek telefonon úgy nyilatkozott, hogy már hétfőn elkezdődött a hadművelet, és az SDF katonái a város északi, keleti és nyugati részén indítottak támadást. A felkelők heves harcokra számítanak, mert Szilo szerint az IÁ dzsihadistái akár az életük árán is megvédik úgynevezett fővárosukat. A SANA szíriai állami hírügynökség azonban úgy tudja, hogy számos család csónakokon menekül az Eufráteszen át a közelgő ütközet elől.
A dzsihadisták által még 2014-ben bevett, majd azóta a Nyugat ellen irányuló támadások műveleti központjává tett Rakka visszafoglalásáért egy ideje két nagy katonai erő verseng. A szíriai kormányerők az oroszok 2015. szeptemberi légitámadásai óta már többször is megpróbálták megközelíteni a tabakai bázist, ahol annak idején az IÁ terroristái több száz szíriai sorkatonát mészároltak le, miután alsónadrágban kihajtották őket a sivatagba.
Ezek a próbálkozások azonban rendre kudarccal végződtek, olyannyira, hogy a kormányerőknek további területeket kellett feladniuk. Aleppó sikeres visszafoglalása után azonban a szíriai kormányerők a Tigris-alakulatok vezetésével offenzívát indítottak Aleppótól keletre, ahol sorra szabadították fel a terrorkalifátus által ellenőrzött falvakat, most hétvégén Maszkana bevételével pedig immáron végleg kitakarították az IÁ harcosait Aleppó tartományból.
A szíriai kormányerőket most az az SDF előzte meg, amelyet az Egyesült Államok már jó ideje nyíltan támogat. Washington így máris közölte, hogy megkezdte a fegyverek kiosztását a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű szíriai kurd milícia rakkai műveletekben részt vevő harcosainak, ami Törökország nemtetszésébe ütközött. Ankara ugyanis nem nézi jó szemmel a kurd erők terjeszkedését határa közelében.
Rakka ostroma azonban meglehetősen sajátosan indult: az Eufrátesztől délre fekvő területeket ugyanis még nem foglalta vissza az SDF, így ezúttal – ellentétben Manbidzs és Tabaka bevételével – ostromgyűrű nélkül próbálják visszafoglalni. Ami az erőviszonyokat illeti, Rakkánál az SDF 40 ezer harcosa néz farkasszemet nagyjából 3000-4000 dzsihadistával, akik már lassan egy éve készülnek az apokaliptikus összecsapásra. A zömében szunnita arabok által lakott várost azóta teljesen átalakították, sok helyütt még az utcák fölé is vászonlepedőket húztak, hogy megnehezítsék a város drónokkal és kémműholdakkal való megfigyelését.
Az ostromzár hiánya viszont nem csak az SDF helyzetét nehezítheti meg. Így május végén a Ria Novosztyi hírügynökség az orosz védelmi minisztérium egyik illetékesére hivatkozva azt mondta, az IÁ megállapodott az SDF-fel, hogy megnyitnak egy „déli folyosót”, amelyen biztosítják nekik a szabad elvonulást Rakkából Palmüra irányába. Állítása szerint az orosz légierő éppen ezt akadályozta meg a támadásával, amelynek során több mint 120 szélsőségessel végzett, és 32 nehéz géppuskákkal felszerelt járművet semmisített meg. Kedden drónok köröznek a térség felett, pásztázva azokat az utakat, amelyeken a terroristák kiszökhetnek Rakkából. A dzsihadisták megsemmisítésében nemcsak harci repülőgépek és helikopterek vesznek részt, hanem kommandósok is – tette hozzá akkor a Ria Novosztyi.
Habár az oroszok eddig nem mutattak fel semmiféle bizonyítékot arra, hogy az IÁ megegyezett volna az SDF-fel, kétségtelen, hogy a kiáramló dzsihadisták még sok fejfájást okozhatnak a szíriai kormányerőknek az ostromzár alá vett Dajr ez-Zaurnál, ahol a hétvégén a terroristák az állandó orosz légicsapások ellenére elfoglalták a Panoráma körforgalom környékét.
Mindezzel együtt Washington kifejezetten elégedett az eddigi eredményekkel. Azonban nem titkolta azt sem, hogy kemény ütközetre számít. Így Stephen Townsend, a koalíciós erők főparancsnoka keddi közleményében azt írta: „hosszú és kemény” küzdelem várható Rakkáért, amelynek célja, hogy végső csapást mérjen az Iszlám Államnak mint területtel rendelkező kalifátusnak az eszméjére.