Vékonyka előnnyel, egytized százalékkal megelőzi a Magyar Közösség Pártja (MKP) a Most–Híd szlovák–magyar vegyespártot egy a minap napvilágot látott közvélemény-kutatásban. (Ez a különbség kényelmesen belefér ugyan az efféle felmérések hibahatárába, ám ezzel együtt nem volt hasonlóra példa már évek óta.) A Polis intézet június 13. és 19. között végzett felmérése szerint egyébként ha most lennének a választások Szlovákiában, akkor összesen kilenc párt kerülne be a 150 fős törvényhozásba, és a kormányzó Smer nagy bajban lenne, mert csak 43 mandátumhoz jutna. (Most nyolcpárti a parlament és 47 hely jut Robert Ficóéknak, akik négypárti koalícióban kormányoznak.)
A két magyar párt közül az MKP 5,3, a Most–Híd 5,2 százalékkal ugraná meg az 5 százalékos parlamenti bejutási küszöböt. A két alakulat együtt 10,5 százalékos támogatottságot tud maga mögött, ami a magyar kisebbség részarányát meghaladó szám. Emögött azonban leginkább a Bugár Béla vezette vegyespártot kell sejteni, amely körülbelül 20 ezer szlovák ajkú szavazót tudott maga köré gyűjteni.
Tizenhat magyar ülne így a parlamentben. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes idén és tavaly is kijelentette felvidéki útján, hogy a magyar kormány egyetlen ottani magyar politikai partnerének az MKP-t tartja. Sokáig úgy tűnt, hogy ennek ellenére megállíthatatlan az esése az immár harmadszor is parlamentből kimaradó MKP-nak, és ez most az első biztató jel arra, hogy a Menyhárt József vezette párt újra bejuthat.
Ami a többi pártot illeti, a Richard Sulík vezette liberális konzervatív Szabadság és Szolidaritás (SaS) a legnagyobb ellenzéki erő 16,5 százalékkal. A cigányellenes Marián Kotleba Mi Szlovákiánk Néppártja (LSNS) 11,8 százalékra számíthat, ami már jelzi, hogy tartósan kívánnak berendezkedni a 10 százalékos határ felett. Őket követi a tőlük nem sokban különböző Szlovák Nemzeti Párt (SNS) 9,5 százalékkal. A tíz százalék alatti táborban rajtuk kívül öt párt tanyázik, az OLANO-NOVA, a Család Vagyunk, a kereszténydemokraták és a két magyar formáció.
A politikai kampány az őszi megyei választások miatt vált intenzívvé Szlovákiában, de Ficóék mandátuma 2020-ig szól.