Egyre-másra tiltották ki tavaly nyáron strandjaikról az Azúr-parti városok a burkinit, a sajtó tele volt azzal, hogy ki mikor és hogyan szegte meg a szabályozást. Az önkormányzatok rendszerint arra hivatkoztak, hogy a burkini – a muszlim nők strandolásra kitalált viselete –a terrortámadások árnyékában megzavarhatja a közrendet. Ilyen rendeletet hozott Nizza, Villeneuve-Loubet, Fréjus és még harminc franciaországi település. A burkinivita addig fajult, hogy egy Marseille melletti akvaparknak le kellett mondania egy csak muszlimoknak szervezett burkininapot. A rendeletek némelyike fellebbviteli igazságszolgáltató fórumokra is eljutott, egyes rendelkezéseket eltöröltek, de volt önkormányzat, amely szembeszállt a felsőbb ítélettel.
Az idén ugyanazzal a problémával szembesülnek az önkormányzatok: minél több fizetővendéget szeretnének a parton látni, viszont nem szeretnék, hogy a korántsem mindenki által megszokott ruhaviselet látványa esetleg elijessze az embereket. A helyi hatóságok tanultak a tavalyi felháborodásból, Marseille most egy olyan szabályozást fogadott el, amely nem nevesíti a burkinit, viszont körülírja, hogy kizárólag mit szabad fürdéshez hordani. Eszerint a fürdéshez használt ruhadarabnak nem szabad a vízben való szabad mozgást akadályoznia, és a vízből való esetleges mentést nehezítenie.
Felmerül, hogy a test jó részét fedő vízisíruhák nem épp ilyen ruhák-e, de erre is megvan a válasza egy, a város strandjaiért felelős képviselőnek. Didier Réault úgy érvel, hogy a vízisí-felszerelést eleve nem fürdésre találták ki.
A burkinivita tetőfokának idején íródott tavalyi áttekintésünket a témában itt olvashatják.