Tavaly nyáron, a brexitszavazás után egy nagy sárga teherautó járta London utcáit, rajta a felirat: „Londoni startuposok! Berlin vár titeket!” A német liberális Szabaddemokrata Párt (FDP) az akcióval Németországba akarta csábítani mindazokat, akik Londonban az uniós kilépéstől tartanak. A felhívást egyelőre leginkább nem a startup vállalkozások, hanem a londoni pénzügyi szféra, különösen a bankok hallották meg. Nekik pedig nem Berlin, hanem Frankfurt a céljuk.
A Majna-parti város ma is az európai kontinens egyik legfontosabb pénzügyi centruma, itt található az Európai Központi Bank is. A város Németország szívében fekszik, nemzetközi repülőtere a földrész legnagyobbjai között van. Frankfurtnak tehát valóban nagyon jó esélye van London helyét átvenni a nemzetközi bankpiacon. Ottani nagyobb ingatlanközvetítő irodáktól azt az információt kaptuk, hogy több mint húsz londoni bank tervezi a költözést, és keres több ezer négyzetméteres irodahelyiségeket egy ideje. Az erről folyó tárgyalásokról azonban egyetlen fél sem szeret névvel beszélni.
Az első fecske, amely kiállt a német sajtó elé, a Goldman Sachs volt. A pénzintézet a brexittárgyalások megkezdésének napján jelentette be, hogy hatezer londoni bankárjának jelentős részét Frankfurtba költözteti. A német városban a banknak egyelőre kétszáz alkalmazottja van, ezt a számot még idén meg akarnák négyszerezni. A hírre rögtön más pénzintézetek is közlékenyebbek lettek. A Morgan Stanley június végén jelentette be, hogy idén négyszáz dolgozóját irányítja át a brit fővárosból Frankfurtba. A japán Nomura pedig a hét közepén közölte, hogy ezentúl Frankfurt lesz európai regionális központja.
A külföldi bankokat tömörítő németországi érdekszervezet vezetője, Stefan Winter a neokonzervatív Die Weltnek nyilatkozva úgy számol, hogy a 2019-es brit kilépésig akár öt-hatezer munkahelyet is áttelepíthetnek a londoni bankok Frankfurtba. A Handelsblatt gazdasági napilap viszont azt sem zárja ki, hogy a városba költöző bankárok száma a húszezret is eléri az elkövetkező években. Háromszorosára-négyszeresére növelnék frankfurti „személyzetüket” azok a pénzintézetek is, amelyek esetleg Londonban tartják a székhelyüket.
Richard Gnodde, a Goldman Sachs európai igazgatója szerint a Frankfurt melletti legfontosabb érv így hangzik: Angela Merkel. A bankár úgy véli, a német kancellár hosszú távon tudja biztosítani azt a stabilitást, amire a londoni bankok vágynak.
Frankfurt mellett még Párizs és Dublin is számít a költöző londoni bankárokra, Dublin, mint egy angol nyelvű ország fővárosa, főleg adókedvezményekkel csábítaná magához őket. A brit Barclays egy része valóban át is fog költözni a zöld szigetre. Párizs is fontos versenyző: Londontól eleve nincs messze, és a brit fővároshoz hasonló kozmopolita légkört tud biztosítani, bár a francia jogi és bürokratikus környezet sokakat elriaszt. A hírek szerint a HSBC bank mégis már most úgy döntött, hogy dolgozóinak ötödét Londonból a francia fővárosba teszi át.