A tüntetők ez alkalommal a népszerűtlen Nicolás Maduro államfő alkotmánymódosítási tervei ellen vonultak az utcákra. A venezuelai nemzeti gárda és a rendőrség több száz tagja könnygázzal próbálta feloszlatni őket – írja az MTI.
A közösségi médiában megjelent videofelvételeken látható, amint a mentők igyekeznek újraéleszteni a mellkasi sérüléséből vérző, élettelen fiatalt. A hatóságok később közölték: vizsgálatot indítanak a Neomar Landerként megnevezett fiú halála miatt. Hozzátették, hogy az áldozat kezében egy házi készítésű tűzijátékmozsár robbant fel, miközben fiatalok százai kerültek összetűzésbe a nemzeti gárda egységeivel. Az ellenzék szerint azonban Landert egy könnygázgránáttal találhatták el, amelyet egyenesen feléje lőttek ki.
Az AP hírügynökség beszámolója szerint a fiatal nagybátyja, Mauro Arellano közölte: folytatni fogja a küzdelmet.
Az április eleje óta szinte naponta tartott kormányellenes megmozdulásokon Venezuela-szerte már legalább 70-en vesztették életüket.
A legfrissebb haláleset híre mellett olyan ellenzéki jelentések láttak napvilágot, miszerint a biztonsági erők tagjai kirabolják a tüntetéseken részt vevő aktivistákat. Ugyanakkor az ország védelmi minisztere felszólította a nemzeti gárda tagjait, hogy tartózkodjanak a túlzó erőszaktól.
„A kormány bezárt minden demokratikus kaput. Mi egyebet tehetünk? Az utcára vonulni maradt az egyetlen lehetőségünk” – hangoztatta Henrique Capriles ellenzéki vezető.
„Ez bűnös terrorizmus, el kell utasítani” – jelentette ki a venezuelai államfő az állami televízióban mondott beszédében, Adolf Hitler, Benito Mussolini és Augusto Pinochet egykori diktátorokhoz hasonlítva ellenfeleit.
Maduro alkotmányozó nemzetgyűlés összehívásával és az alkotmány reformjával akarja megoldani a belpolitikai válságot. Az ellenzék viszont új választásokat követelve azzal vádolja Madurót, hogy diktatúrát akar teremteni a világ legnagyobb olajkészletével rendelkező, de súlyos politikai és gazdasági gondokkal küszködő országban.
Mint megírtuk, Venezuelában az olajár drasztikus zuhanása mindent magával sodort, csak a politikai rendszert és a szocialista vezetőt, Nicolás Madurót nem. A harmincmilliós dél-amerikai országban állandósult a gyógyszer- és az élelmiszerhiány, de a segélyszállítmányok nem érhetik el a nélkülözőket, mert a hivatalos propaganda szerint nincsenek problémák, csak a hazug média és a CIA megtévesztő tevékenysége okozza a zavart.