„Nincs visszaút”: kezdődnek a brexittárgyalások

„Nem kétséges, hogy elhagyjuk az Európai Uniót” – mondta David Davis.

Marosi Adrienn
2017. 06. 18. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azt követően, hogy Michel Barnier, az Európai Bizottság brexitügyi főtárgyalója és David Davis, a brexittárgyalások irányítására létrehozott brit minisztérium vezetője megállapodott az időpontban, hétfőn Brüsszelben megkezdődnek a lisszaboni szerződés 50. cikke szerinti tárgyalások az Egyesült Királyság EU-ból való kilépéséről.

„Nem kétséges, hogy elhagyjuk az Európai Uniót” – hangsúlyozta a hétfői tárgyalásokkal kapcsolatban David Davis. Hozzátette: „nincs visszaút”, Theresa May brit miniszterelnök terveinek megfelelően fognak eljárni – írja a Reuters.

„A kilépés lehetővé teszi, hogy egy új, fényes jövőt teremtsünk az Egyesült Királyság számára”, és szabadon ellenőrizhessük határainkat, saját törvényeinknek megfelelően járhassunk el – fogalmazott.

Davis kiemelte, hogy az egyeztetéseket „konstruktív módon” közelítik meg. Nem fordítanak hátat Európának, hanem egy újfajta, mély és különleges partnerségre kerül majd sor.

Mina Andreeva, az uniós bizottság egyik szóvivője korábban elmondta, a tárgyalás 11 órakor kezdődik az Európai Bizottság épületében. Az első találkozón a polgári jogokkal, a pénzügyi rendezéssel, az északír határral foglalkozó témák előkészítésére és néhány, az elválással kapcsolatos más kérdésre fognak összpontosítani. A felek megvitatják a tárgyalások menetét és felépítését is, valamint összegzik a megválaszolandó kérdéseket. Hozzátette, hogy az Európai Bizottság korábban már tájékoztatta az Egyesült Királyságot a polgári jogokról és a pénzügyi elszámolásról szóló állásfoglalásairól. A szövegeket – átláthatósági politikájával összhangban – a bizottság hétfőn közzé is tette.

A lisszaboni szerződés szóban forgó, 50. cikke az uniós tagság megszűnésének folyamatát szabályozza, és a kilépési szándék hivatalos bejelentése után kétévi időtávlatot irányoz elő a kilépés feltételeiről folytatandó tárgyalásokra.

Theresa May brit miniszterelnök idén március 29-én jelentette be hivatalosan e szándékot, így Nagy-Britannia uniós tagsága 2019 márciusában szűnik meg, hacsak a jelenlegi uniós tagállamok konszenzussal – és London egyetértésével – nem állapodnak meg a tárgyalások meghosszabbításáról.

Nagy-Britanniában tavaly júniusban tartottak népszavazást arról, hogy az ország továbbra is az Európai Unió tagja maradjon-e. A referendumon a brit választók 52 százaléka szavazott a kilépésre, 48 százaléka pedig a bennmaradásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.