Az amerikai szövetségi állam a jövőben Kínával közösen munkálkodik az üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátásának korlátozásán.
A Pekingben aláírt megállapodás – amely nem foglal magában kötelező érvényű döntést – a legnépesebb amerikai szövetségi állam és Kína együttműködésének bővítését szorgalmazza elsősorban az úgynevezett megújuló energiaforrások kiaknázásában és a nulla károsanyag-kibocsátású gépjárművek forgalmazásában. A kaliforniai kormányzó hivatalának közlése szerint kínai és kaliforniai szakemberekből álló közös munkacsoportot is életre hívnak, illetve közösen finanszíroznak majd olyan programokat, amelyek segítségével csökkenthető a szén-dioxid-kibocsátás.
A megállapodást Jerry Brown a tudományos ügyek kínai miniszterével, Van Kanggal írta alá, majd fogadta őt Hszi Csin-ping államfő is.
A kormányzó egyhetes látogatáson van Kínában, ahol két tartománnyal – Szecsuánnal és Csiangszuval – már aláírt hasonló tartalmú megállapodást.
Brown szerdán beszédet mond azon a Pekingben rendezett energetikai fórumon, amelyen mintegy 170 ország képviselői vesznek részt, hogy megvitassák, hogyan csökkenthető a globális felmelegedés mértéke 2 Celsius-fok alá. A konferencián részt vesz Rick Perry, a Donald Trump elnök vezette amerikai központi kormány energetikai minisztere – volt texasi kormányzó – is.
Jerry Brown élesen bírálta Trump döntését arról, hogy kilépteti az Egyesült Államokat a 2015 végén aláírt párizsi klímavédelmi egyezményből, és az északnyugati Washington állam kormányzójával, Jay Inslee-vel, valamint Andrew Cuomóval, New York állam kormányzójával összefogva még az elnöki döntés bejelentésének estéjén létrehozta az Egyesült Államok Klímaszövetsége nevű laza szervezetet, amely arra ösztökéli a többi szövetségi államot, hogy hozzájuk hasonlóan – az Egyesült Államok hivatalos kilépése ellenére is – tartsa be a párizsi egyezményben foglalt vállalásokat. Hétfőn kilenc további szövetségi állam (Vermont, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, Delaware, Virginia, Minnesota, Oregon, Hawaii), valamint Puerto Rico is csatlakozott a kezdeményezéshez.
Amerikai lapok értesülései szerint Donald Trump elégedetlen Jeff Sessions igazságügyi miniszter munkájával, a tárcavezető korábban állítólag felvetette a lemondását is, de a Fehér Ház szóvivője, Sean Spicer nem kívánta kommentálni, hogy az elnöknek van-e még bizalma iránta.
Donald Trump kisebbik fia is másolja egyébként apja kissé faragatlan stílusát, egy televíziós interjúban azt fejtegette, hogy számára a demokraták még csak nem is emberek, mert akadályozzák édesapját a programja végrehajtásában.