Tíz napot adtak Katarnak arra, hogy szakítsa meg kapcsolatait Iránnal

Meghatározták követeléseiket az arab országok.

MTI
2017. 06. 23. 6:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az arab országok 13 követelésből álló listát állítottak össze, amelyet az Öböl menti válságban közvetítő Kuvait továbbított Katarnak. Az említetteken kívül azt is követelik Dohától, hogy szakítsa meg minden kapcsolatát a Muzulmán Testvériség nevű iszlamista pánarab mozgalommal, a Hezbollah libanoni síita szélsőséges csoporttal, az al-Kaida és Iszlám Állam nevű terrorszervezettel, valamint a korábban az al-Kaida szíriai szárnyaként létrejött Dzsabhat Fatah as-Sám (egykori an-Núszra Front) csoporttal.

Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Egyiptom, Katar és Bahrein azt is követeli Katartól, hogy ha rendezni akarja a válságot, adja át a területén rejtőzködő körözött terroristákat, szolgáltasson részletes információkat az általa támogatott, elsősorban szaúdi ellenzékiekről. Tíz napot adtak Katarnak arra, hogy végrehajtsa követeléseiket, amelyek között szerepel az is, hogy – meg nem határozott – összeget kell kifizetnie nekik kártérítést gyanánt.

Szaúd-Arábia, Egyiptom, az Egyesült Arab Emírségek, valamint Bahrein, Líbia, Jemen, Mauritánia, Mauritius és a Maldív-szigetek a múlt hét elején jelentette be, hogy megszakítja diplomáciai kapcsolatait, továbbá szárazföldi, légi és tengeri összeköttetését Katarral, és pénzügyi szankciókat vezet be ellene, mert szerinte a dohai vezetők terroristákat támogatnak, együttműködnek Iránnal, és beleavatkoznak a belügyeikbe.

Katarban egyelőre nem reagáltak az arab országok követeléseire, de kormányilletékesek felhívták a figyelmet arra, hogy a lista olyan dolgokat tartalmaz, amelyek Doha már korábban határozottan elutasított, beleértve az al-Dzsazíra televízió bezárását, amely az arab országok szerint szélsőséges eszméket terjeszt. Doha korábban a szóban forgó országok tudomására hozta, hogy nem tárgyal velük, amíg fel nem oldják a blokádot.

Később Fikri Isik török védelmi miniszter kijelentette: Törökország nem tervezi felülvizsgálni katonai jelenlétét Katarban. Hozzátette, hogy még nem látta a listát, de ha ez a kérés valóban felmerült, az zavart kelt a Szaúd-Arábiával, az Egyesült Arab Emírségekkel, az Egyiptommal és a Bahreinnel fenntartott kétoldalú kapcsolatokban. A védelmi tárca vezetője szerint inkább tovább kellene erősíteni a török katonai jelenlétet Dohában. Leszögezte: amellett, hogy a dohai török bázis hozzájárul a katari katonák kiképzéséhez, szavatolja az egész Perzsa(Arab)-öböl biztonságát. Isik mindemellett reményét fejezte ki, hogy az arab országok viszályát sikerül tárgyalásos úton rendezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.