Túl drága az Egyesült Államoknak a párizsi klímaegyezmény betartása – ezzel indokolta Donald Trump, amerikai elnök, hogy miért farol ki a két éve aláírt megállapodásból. Trump felidézte, hogy a választási kampányban már megígérte, hogy az \"amerikai munkások védelme érdekben\" felmondja a globális felmelegedést lassítani hivatott nemzetközi megállapodást. Trump azzal érvelt, hogy Kína és India – bár aláírta a párizsi egyezményt – 2030-ig továbbra is emelhette a károsanyag-kibocsátást, miközben az Egyesült Államoknak csökkenteni kellett volna. – Visszalépünk a megállapodástól, de új egyeztetéseket kezdünk, és meglátjuk, hogy sikerül-e egy fair megállapodást kötni. Ha ez összejönne, az nagyszerű lenne, ha nem, az is rendben van – tette hozzá Trump.
Azt is megígérte, hogy elnöksége alatt az Egyesült Államok továbbra is a legkörnyezetbarátabb ország lesz és „miénk lesz a legtisztább levegő és a legtisztább víz”. Ezzel ellentmond, hogy az elmúlt négy hónapban a Trump vezette kormány volt az, amely tucatnyi szigorú környezetvédelmi előíráson enyhített, amelyek közvetlenül érintették a levegő és vízminőséget. A jövő évi költségvetési javaslatban 31 százalékkal tervezi csökkenteni Donald Trump a környezetvédelmi hatóságok büdzséjét.
Már a bejelentés előtt többen valószínűsítették, hogy Trump betartja kampányígéretét, és tényleg ki fogja léptetni az Egyesült Államokat az egyezményből, amelynek alapján az Egyesült Államok egyebek közt vállalta, hogy 2025-re 26-28 százalékkal csökkenti károsanyag-kibocsátását a 2005-ös bázisévhez képest. Washington szövetségesei korábban komoly aggodalmukat fejezték ki az Egyesült Államok esetleges kilépése miatt. A megállapodást eddig már 147 ország ratifikálta. A Fehér Ház munkatársai is megosztottak voltak a kérdésben, és a kilépést több amerikai nagyvállalat is ellenezte.
Élesen bírálta a Párizsban aláírt nemzetközi klímavédelmi egyezményből Donald Trump elnök által bejelentett kilépést Barack Obama. A volt elnök közvetlenül a bejelentés után közzétett nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a Trump-kormányzat a kilépéssel „elutasítja a jövőt\". Obama - aki 2015 végén Párizsban az Egyesült Államok részről aláírta az egyezményt - meggyőződését fejezte ki, hogy az amerikai államok, az amerikai városok és az amerikai vállalatok fokozni fogják erőfeszítéseiket a „bolygó megvédése\" érdekében.
A párizsi klímaegyezményt többek között olyan nagy olajkitermelő országok, mint Oroszország és Szaúd-Arábia is aláírta. Előzőleg az Európai Unió és Kína bejelentette, közös kiáltványban állnak ki az egyezmény mellett.
A klímaváltozás nem tündérmese, emberek tömegei halnak meg vagy menekülnek el otthonukból a felmelegedés következtében – figyelmeztette szerdán az Amerikai Egyesült Államokat az Európai Parlament elnöke.
Antonio Tajani még visszafogottan üzent a globális felmelegedést kínai hoaxnak tartó Donald Trumpnak, de Gebru Jember Endalew etióp diplomata például már árulást emlegetett az Egyesült Államok kihátrálása kapcsán, szerinte Trump a legsérülékenyebb és az időjárási változásoknak leginkább kitett országokba rúg bele, ha kilép az egyezményből.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság vezetője pedig úgy látja, az amerikai elnök egyszerűen nem is teheti meg, hogy kilépjen a 2015-ben elfogadott megállapodásból – ha mégis ezt gondolja, akkor nem ismeri az egyezmény részleteit, hiszen évekbe telne, amíg az Egyesült Államok visszamondhatja minden korábbi vállalását – írta korábban az al-Dzsazíra.