Hatvanegy éves korában meghalt Liu Hsziao-po Nobel-békedíjas kínai ellenzéki aktivista – tudatták az illetékes tartományi hatóságok, írja az MTI.
A börtönből pár hete végstádiumú májrákja miatt kiengedett Liut az elmúlt napokban a senjangi kórházban ápolták. A férfi betegségét májusban diagnosztizálták.
Nem sokkal halála előtt a kórház már közölte, hogy Liu több szerve, a veséje, a tüdeje, a mája is felmondta a szolgálatot, és vérmérgezés is fellépett nála, családja pedig visszautasította, hogy mesterségesen lélegeztessék, és így tartsák életben. Mivel Liu több szerve is leállt, életét nem sikerült megmenteni.
Liu a legismertebb kínai politikai fogoly volt, 2009-ben az államrend megbontására való felbujtás vádjával tizenegy évi szabadságvesztésre ítélték. A Nobel-békedíjat a következő évben, 2010-ben az alapvető emberi jogok érvényesüléséért folytatott békés küzdelméért ítélték oda neki, de soha nem vette át. Az oslói Nobel-bizottság döntése felbőszítette Pekinget.
Gyászolja a világ Liu Hsziao-pót, a Párizsban tartózkodó Angela Merkel német kancellár nevében szóvivője tett közzé bejegyzést a Twitteren. Németország korábban számos alkalommal – legutóbb szerdán – sürgette a kínai hatóságokat, hogy engedélyezzék a májrákban szenvedő Liu külföldi gyógykezelését. Sigmar Gabriel német külügyminiszter közölte: nagyon sajnálja, hogy a kínai vezetés nem járult hozzá a német kéréshez.
Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter is nyilatkozatban tisztelgett az őrizetben meghalt kínai ellenzéki emléke előtt.
Rex Tillerson amerikai külügyminiszter is részvétét fejezte ki Liu halála miatt, és úgy vélte: az aktivista az emberiség jobbá tételéért áldozta az életét. Tillerson egyúttal követelte, hogy a kínai hatóságok engedjék szabadon az elhunyt aktivista özvegyét.
Aj Vej-vej híres kínai képzőművész, ellenzéki aktivista kijelentette: Liu Hsziao-po halála nagyon nehéz pillanat a kínai jogvédőknek. Berlini műtermében a Reuters hírügynökségnek elmondta: Liu nem bűnöző volt, író volt, értelmiségi volt, és arra tette fel az életét, hogy próbálja jobbá tenni a társadalmat.
Az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet vezetője közölte: az emberi jogi mozgalom egyik nagy óriását gyászolják most. Salil Shetty főtitkár leszögezte: mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy véget érjen Liu özvegyének házi őrizete és megfigyelése.