Ellenzéki össztűz alatt Netanjahu budapesti látogatása

Az MSZP szerint az izraeli kormányfő részévé vált a kampánynak. A Fidesz szerint „savanyú a szőlő”.

MTI
2017. 07. 18. 14:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ellenzéki pártok is reagáltak Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök budapesti látogatására.

Az LMP szerint bár van nemzetközi politikai jelentősége az izraeli miniszterelnök budapesti látogatásának, de attól nem várható, hogy Magyarország hatékonyabban tudja majd a nemzeti érdekeit a világpolitikában képviselni. Ungár Péter, az ellenzéki párt országos elnökségi tagja azt mondta, önmagában a kormányfő látogatása nem probléma. A probléma a magyar külpolitikával van, azzal, hogy a Magyarországgal szövetséges államok vezetői nem jönnek Budapestre – tette hozzá. Úgy látta, hogy a keleti és a déli nyitás után elérkezett a pillanat a nyugati nyitásra, arra, hogy Magyarország aktív, alakító módon, a nemzeti érdeket képviselve részt vegyen a szövetségi rendszereiben, a NATO-ban és az EU-ban.

Az ellenzéki politikus arról is beszélt, hogy a magyar és az izraeli miniszterelnök is egyre inkább elszigetelődik a nemzetközi színtéren, és az egymással való kapcsolattartásban próbálják ezt az elszigetelődést feloldani. Az a semmitmondás, amit a találkozó utáni nyilatkozatokban lehetett tapasztalni, azt mutatja, hogy a kétoldali kapcsolatok nem fognak jelentős részben hozzájárulni ahhoz, hogy Magyarország a nemzeti érdekeit hatékonyabban tudja a világpolitikában képviselni – mondta.

Szólt arról is, hogy Orbán Viktor a visegrádi országok együttműködését kibővítve próbál meg a világpolitika alakítójaként feltűnni. De még a V4-en belül sem tudta a nemzeti érdeket képviselni – hangoztatta Ungár Péter, aki szerint a magyar miniszterelnök három évig nem tudta elérni azt Szlovákiánál, hogy Dunaszerdahelyen a magyar nyelvű helységnévtáblák is kint legyenek, és azt sem vetette fel, miért büntetik Szlovákiában a kettős állampolgárságot.

 A Jobbik arra kíváncsi, hogy a színfalak mögött miben állapodott meg, „miről egyezkedett” Orbán és Netanjahu – közölte Bana Tibor, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője. A párt vitatta, hogy a két kormányfő találkozója történelmi jelentőségű lenne, ha azon hivatalosan semmilyen érdemi megállapodás, döntés nem született még tervezet formájában sem.

„A világ két legkorruptabb kormányfőjének közös sajtótájékoztatójából ugyanis semmi konkrétumra nem derült fény” – fogalmazott Bana Tibor, aki a háttérben történteket firtatta.

A Párbeszéd arra szólította fel a kormányt, hogy fejezze be a kettős beszédet, és Orbán Viktor ne csak elmondja azt, amit az adott pillanatban hasznosnak vél, hanem tettekkel is demonstrálja. Az ellenzéki párt ezt arra reagálva közölte, hogy Orbán az izraeli kormányfővel való találkozója után kijelentette: Magyarország bűnt követett el, amikor a második világháborúban nem védte meg zsidó állampolgárait. A kormányfő közölte: Magyarország zéró toleranciát hirdet az antiszemitizmussal szemben. Béres András, a Párbeszéd elnökségi tagja közleményében azt írta, ideje volt kimondani ezeket a fontos mondatokat, de ideje lenne ebben a témában is befejeznie a kormánynak a kettős beszédet. Feltette a kérdést, hogyan lehet hinni a magyar miniszterelnöknek, aki korábban azt a Horthy Miklóst méltatta, akinek jelentős szerepe volt abban, hogy a magyar kormány bűnt követett el a zsidóság ellen. Az évek óta tartó tiltakozás ellenére miért támogatta Orbán Viktor a mai kijelentésével teljesen ellentétes üzenetű, „felelősséghárító Szabadság téri emlékmű felállítását?” – tette fel a kérdést az ellenzéki politikus.

Arra szólította fel Orbán Viktort, hogy ne csak elmondja, amit az adott pillanatban hasznosnak vél, hanem tettekkel is demonstráljon, a kormány pedig határolódjon el Horthy Miklóstól és hagyatékától. Azt is kérte, hogy a kormány ne egy ismert zsidó milliárdossal próbáljon alaptalanul riogatni és hagyjon fel a gyűlöletkeltő propagandával.

Az MSZP szerint Magyarország és Izrael hagyományosan szövetségese egymásnak, és a két ország közötti hosszú távon fenntartható jó viszony nemzeti ügy. A szocialisták bírálják Benjamin Netanjahut, mert olyan kijelentéseket tett, amellyel részévé vált a magyar belpolitikának, a kormány kampányának. Erről Bárány Balázs, az MSZP országos elnökségének tagja beszélt.

Az ellenzéki politikus szerint a két ország közötti jó viszony felül áll a pártok közötti vitákon, és azt kívánta, hogy a két miniszterelnök találkozója kölcsönösen jó legyen mind a két országnak. Hozzátette: elítélik azt, hogy Benjamin Netanjahu partnere kíván lenni Orbán Viktornak egy olyan belpolitikai kampányban, amelynek középpontjában „az ellenségkeresés, az uszítás, a hergelés és a népbutítás áll”.

Sajnálják, hogy ez olyan időszakban történik, amikor „a gonosz és ostoba kormányzati kampány” szítja a magyarországi antiszemitizmust – közölte, hozzátéve, azt is sajnálják, hogy a miniszterelnök kijelentései a magyarországi zsidóság körében csak fokozzák a bizonytalanságot. „Értjük mi, hogy a két miniszterelnök közös főtanácsadója, Arthur Finkelstein két helyre is eladta a gyűlöletterméket, ugyanakkor nagyon reméljük, hogy kettejük találkozójának nem csak a hergelés lesz az egyetlen eredménye” – fogalmazott.

A Demokratikus Koalíció (DK) értékelése szerint Benjamin Netanjahu egy „bűnös politikai hazárdjáték részeként” látogatott Magyarországra. Ara-Kovács Attila, az ellenzéki párt elnökségi tagja azt mondta: noha az izraeli és a magyar miniszterelnök különbözően látja a világot, érdekeik azonosak: „egy autoriter, a demokráciát lebontani kész politika megvalósítása”. Szóvá tette, hogy a látogatás nem a jó gazdasági, kulturális kapcsolatoknak szól, hanem „beiratkozás egy klubba, amelynek Putyin, Erdogan és Orbán a tagjai”.

Ara-Kovács Attila úgy vélte: elengedhetetlen lett volna, hogy Benjamin Netanjahu elítélje az antiszemita indulatokat keltő magyar aktuálpolitikát, szerinte efelett nem lehet szemet hunyni szavazatokért cserébe. Azt kérte, hogy a demokratikus pártok, szervezetek bojkottálják a két kormányfő hivatalos programjait.

A Fidesz azt írta, az MSZP és a Demokratikus Koalíció Netanjahu látogatásával kapcsolatos nyilatkozatai arra utalnak, hogy „savanyú a szőlő” a pártoknak.

Sem Gyurcsány Ferenc – jelenlegi DK-elnök –, sem az MSZP más miniszterelnökének kormányzása idején nem látogatott el Izrael miniszterelnöke Magyarországra – áll a nagyobbik kormánypárt kommunikációs igazgatójának MTI-hez kedden eljuttatott közleményében.

A Die Presse című konzervatív osztrák lap keddi száma is beszámolt az izraeli kormányfő budapesti látogatásáról, amelyre a lap tudósítója szerint Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök nagy örömmel érkezett. A cikkszerző indoklása szerint Netanjahu nem számíthat Orbán Viktortól bírálatra a ciszjordániai telepekkel kapcsolatban, és mindkét kormányfő egyetért a radikális iszlám elleni küzdelemben. A Die Presse cikke idézi a Háárec című izraeli napilap megállapítását, miszerint a magyar és az izraeli kormányfő osztoznak a médiával és a kisebbségekkel szembeni „antidemokratikus víziójukban”. 

A Der Standard című liberális osztrák napilap keddi számában A cinizmus világbajnokai címmel jelent meg kommentár. Paul Lendvai, a cikk szerzője megállapította, hogy a látogatás jelentős politikai siker a vendéglátónak, Orbán Viktornak. Rámutatott: a visegrádi országok soros elnökeként Magyarország szervezheti meg az izraeli vezető és a négy ország kormányfőjének budapesti találkozóját is. Lendvai szerint a Netanjahu-kormány „kiemelkedő külpolitikai érdeke”, hogy élénkítse kapcsolatát „a menekültválságban nyíltan vállalt muszlim- és bevándorlásellenes” négy országgal. A szerző úgy véli, hogy az „otthon növekvő korrupciós vádak alá került” izraeli kormányfő nagy erkölcsi árat fizet „Európa legvitatottabb politikusánál” tett látogatása miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.