Ha Nápolyra gondolunk, először jobb esetben a tenger és a pizza jut az eszünkbe, rosszabb esetben a maffia és a szemétdombok. Ma sajnos van egy ennél még kellemetlenebb asszociáció: egy szupervulkán, amely a Vezúv és az Ischia tűzhányóknál is veszélyesebb lehet a területre, sőt az egész kontinens éghajlatát megváltoztathatja.
A Campi Flegrei (Lángoló Mezők) Nápolytól északra, a Pozzuoli-öböl alatt bújik meg, területe meghaladja a száz négyzetkilométert, és 29 kisebb-nagyobb vulkánt egyesít. Ezzel a méretével Európa egyik legnagyobb vulkánja, amelynek a közvetlen közelében több millió ember él. Bár a legutóbbi hatalmas kitörésre 1538-ban volt példa, akkor a hatás olyan nagy volt, hogy egy új hegyet hozott létre, a Monte Nuovót. 1959 és 1983 között a föld felszíne mintegy négy méterrel emelkedett meg Pozzuoli kikötőjében, és körülbelül 20 ezer földrengés sújtotta a térséget. A nyolcvanas-kilencvenes években a vulkán megnyugodni látszott, de 2005-ben visszatértek az aktivitásra utaló jelenségek. Csak az utóbbi fél évben 42 kisebb-nagyobb földrengést mértek a területen, június óta pedig a vulkánban zajló folyamatok különösen aggasztók. A geológiai változások nagyon hasonlítanak a nagy kitörés előttihez
Ráadásul májusban a vezúvi megfigyelőállomás a Nemzeti Geofizikai és Vulkanológiai Intézettel és a londoni University College közreműködésével bemutatott egy tanulmányt, amely az előző évtized eseményeit összevetette a XVI. század méréseivel és a föld egyéb vulkánjainak mozgásaival. Ez alapján az elmúlt húsz évben három nagy vulkán ébredt fel: a Tavurvur Pápua Új-Guineában, az El Hierro a Kanári-szigeteken és a Soufrière Hills a Montserrat szigeten.
Az olasz katasztrófavédelem 2012 óta sárga fokozatra emelte a készenlétet, tavaly októberben pedig Campania régió kormányzója bejelentette a Vezúv körzetére irányuló kitelepítési tervét, amelyből egy, a Campi Flegreire vonatkozott. Eszerint 72 óra alatt napi 500 busszal és 220 vonattal telepítenének ki 700 ezer lakost 25 településről.
A helybéliek között megoszlanak a vélemények. Giuliano szkeptikus a valós veszélyt illetően: „Igen, ez világszenzáció lehetne, de igazából csak mese. Ami viszont valóság – folytatja mosolyogva –, hogy a vulkáni földnek köszönhetően a mi termékeinknek nincs párjuk a világon, így a nápolyi pizza utánozhatatlan.”
Nem ennyire pozitív a Nápoly mellett élő Caterina: „A térségben nem a szupervulkán a legnagyobb probléma. A föld alatt sokkal nagyobb gondok vannak: veszélyes hulladékok, amelyeket illegálisan és nem megfelelő módon temettek el vagy égettek el a környéken az elmúlt évtizedekben. A családomban rengeteg rákos megbetegedést okozott ez a borzalom. Erre a valós problémára sem találtak megoldást, bele sem merek gondolni, mi lenne egy esetleges vulkánkitörésnél.” Nápoly környékén a Lángoló Mezők mellett ugyanis van egy úgynevezett Tűzföld is, egy több mint 1000 négyzetméteres terület két és fél millió lakossal. A kilencvenes években derült ki, hogy a maffia évek óta veszélyes hulladékot temetett el az övezetben, és ennek közvetlen hatása volt a rákos megbetegedések nagyarányú növekedésére.