Szaúd-Arábia és szövetségesei kedden közzétettek egy 18 szervezetet és személyt tartalmazó feketelistát, amelyen a felsoroltakat azzal vádolják, hogy kapcsolatban állnak iszlamista szélsőségesekkel és a katari hatóságokkal is. Az SPA szaúdi hírügynökség által közölt nyilatkozatban a Katarral diplomáciai kapcsolatokat megszakító négy arab állam felszólította Dohát, hogy lépjen fel a kilenc terroristának mondott segély-, illetve sajtószervezettel, valamint kilenc magánszeméllyel szemben.
A dokumentum szerint a feketelista három jemeni és hat líbiai székhelyű szervezetet tartalmaz. Az arab államok állítása szerint az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal állnak kapcsolatban. A három katari, három jemeni, két líbiai és egy kuvaiti állampolgárról pedig úgy tudni, hogy pénzt gyűjtenek az egykori nevén an-Núszra Frontként ismert és más, Szíriában tevékenykedő iszlamista szervezetek számára is.
Az arab államok közleménye szerint a három jemeni szervezet és a jemeni állampolgárok jelentős pénzügyi támogatást kaptak katari székhelyű segélyszervezetektől terrorista tevékenység, illetve az al-Kaida támogatására. A líbiaiak pedig, akik aktív szerepet játszottak abban, hogy káoszt és pusztítást hozzanak az észak-afrikai államra, a dohai hatóságoktól kaptak nem elhanyagolható juttatásokat – olvasható a nyilatkozatban.
Recep Tayyip Erdogan török elnök az ankarai parlamentben kedden mondott beszédében „gyümölcsözőnek és sikeresnek” nevezte a Szaúd-Arábiát, Kuvaitot és Katart érintő kétnapos körútját. A török államfő kiemelte: hasznos kapcsolatokra tett szert, és még nagyobb elszántsággal fogja folytatni a béke és biztonság helyreállítását célzó erőfeszítéseit a térségben. A Reuters brit hírügynökség megjegyezte, a viszályban közvetíteni próbáló Erdogan megbeszélései nem jártak kézzel fogható eredménnyel. Törökország Katar szövetségesének számít.
Szaúd-Arábia, Egyiptom, az Egyesült Arab Emírségek és Bahrein a múlt hónapban vezetett be szankciókat Katar ellen azzal az indoklással, hogy a kis területű emírség szélsőséges csoportokat finanszíroz és jó kapcsolatokat ápol Iránnal, amelyet a terrorizmus egyik fő támogatójának tartanak. Katar cáfolja e vádakat. A blokád feloldásának és a kapcsolatok normalizálásának feltételéül a négy ország 13 követelést megfogalmazó listát terjesztett elő, amelyet később 6 közös „alapelvre” karcsúsított.