Ki ütött először Hamburgban?

A rendőrséget hibáztatják a G20-csúcson elszabaduló erőszakért. Heves vita a német sajtóban.

Techet Péter
2017. 07. 11. 9:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ 19 vezető gazdasági hatalmát és az Európai Uniót tömörítő G20 idei hamburgi konferenciáján az ellentüntetések igen brutálisra sikerültek. Hamburg egy-egy városrészében háborús állapot uralkodott: kiégett autók, betört ablaküvegek, felszedett utcakövek. A tüntetők szerint a rendőrség tehet a zavargások elfajulásáról, ugyanis nem engedték őket az állam- és kormányfők találkozójának közelébe, valamint felszámolták a tüntetők sátortáborát is. Az északnémet közszolgálati televízió (NDR) több helyszíni riportja is megerősítette, hogy a rendőrség támadott először. Sokan azonban eleve elfogultsággal vádolják az NDR-t.

A zavargások kapcsán a német sajtóban rég nem látott éles vita indult be a jobb- és a baloldal között. Míg a neoliberális Die Welt napilap „baloldali fasizmusról”, a konzervatív Frankfurter Allgemeine pedig „őrjöngő csőcselékről” írt, a baloldalon inkább a rendőrséget kritizálták. A szélsőbaloldali Die Linke (Baloldal) hamburgi pártszervezete a „jogállam végét” látta a rendőri akciókban. Thomas Wüppesahl, a Zöldekhez közel álló Kritikus Rendőrök nevű szervezet vezetője pedig azzal vádolta kollégáit, hogy „törökországi állapotokat” teremtettek Hamburgban. A rendőrség viszont már hónapok óta figyelmeztetett, hogy Hamburg nem ideális terep egy olyan konferenciára, amely több tízezer tüntetőt vonz. Az északnémet kikötővárosban a szélsőbaloldal számos negyedben hagyományosan erős, több megszállt házat a rendőrség évek óta nem is akar már visszafoglalni. Andreas Blechschmidt, az anarchista Rote Flora kulturális központ vezetője a mostani erőszak kapcsán is azt gondolja, hogy „nem kell attól elhatárolódni, ha van célja”.

A rombolást a baloldali lapok és politikusok többsége mégis elítélte. A balliberális Der Spiegel hetilap még fotósorozatot is közölt emberekről, akiknek boltját dúlták fel a szélsőbalosok. Kispolgári, sokszor bevándorló hátterű emberek ők, akik nem is értették, miért kerültek a baloldali düh célkeresztjébe. Mindazonáltal akadtak olyan hangok is, amelyek üdvözölték az erőszakot. A pénteki összecsapások után például a leninista Junge Welt napilap szombati számának címlapján óriási betűkkel állt: „Most aztán igazán!” Az újság gyakorlatilag további erőszakra szólított fel. Jakob Augstein, a Der Freitag baloldali hetilap kiadója szerint nem a tüntetők erőszakosak, hanem azon német kormányzat, „amely erőszakot tett Hamburgon, amikor felelős polgárokat despoták háttereként használt”. Augstein a rendőráldozatok híre kapcsán is annak örült, hogy „ezután senkinek nem jut eszébe ilyen konferenciát rendezni”. A neves újságíró közismert globalizációkritikus nézeteiről, amiért pár éve a Simon Wiesenthal Központ – kissé sajátos logikával – a világ tíz legveszélyesebb antiszemitája közé választotta.

A hamburgi események nem tettek jót a szociáldemokratáknak (SPD) sem. A jómódú Hanza-várost Olaf Scholz szocdem polgármester irányítja, akit mind a rendőrök, mind a tüntetők szervezetlenséggel vádolnak. Scholznak azért is kínos az eset, mert eddig ő számított az SPD konzervatív, rendpárti arcának, akit sokan – Martin Schulz várható őszi bukása után – a párt lehetséges majdani kancellárjelöltjének tartottak. A CDU jó érzékkel bele is állt a helyben népszerű Scholzba, s lemondásra szólította fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.