Magyarország részt vesz a dubaji világkiállításon – derül ki a hétfői Magyar Közlönyben közzétett kormányhatározatból. Az Egyesült Arab Emírségek fővárosa első közel-keleti városként szervez expót 2020. május 1. és október 31. között, a világkiállítás mottója: Kapcsolódó elmék, épülő jövő.
A magyar részvétellel kapcsolatos szervezési és lebonyolítási feladatok ellátásáról a Magyar Turisztikai Ügynökség gondoskodik. A magyar részvétel szakmai koncepciójáról és pénzügyi tervéről szóló előterjesztést a nemzeti fejlesztési miniszter készíti el a Magyar Turisztikai Ügynökség bevonásával – írja a kormányhatározat.
Magyarország jelenleg Asztanában vesz részt a világkiállításon, mint megírtuk, nem túl nagy érdeklődés mellett.
A 2015-ös milánói expós szereplésünk összköltsége több mint kilencmilliárd forint volt, ha ideszámítjuk azt is, hogy a milánói pavilon darabjait az eredeti tervekhez képest egy év csúszással most épp a karcagi strandfürdőhöz szállítják. Szőcs Géza kormánybiztos felügyelete alatt számos felejthetetlen történettel gazdagodott expós évkönyvünk: Szőcs először a pályázaton győztes pavilontervre mondott nemet, majd az általa kiválasztott Életkert – népszerű nevén Sámándob – nevű pavilon kivitelezésébe sikerült úgy beleszólnia, hogy attól a tervezők elhatárolódtak.
Móricz Zsigmond regénye, a Rokonok világa az expo után bomlott ki igazán. Kiderült például, hogy a világkiállítás ideje alatt a kormány egyik kedvenc biztonságpolitikai elemzője, Nógrádi György felesége, Nógrádi Kiss Magdolna festőművész Milánó közelében mutathatta be az expóra szánt költségvetésből létrehozott kiállításon a munkáit Szőcs ajánlásával. Mindezek után a pavilon hazahozatalával megbízott Kárpátok-Alpok Zrt. – amelynek jogelődjét a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. 1,4 milliárddal stafírozta ki – egyik felügyelőbizottsági tagságát kapta meg Nógrádi (felügyelőbizottsági tag lett többek között Vitézy András, Orbán Viktor miniszterelnök vállalkozó rokona is), míg az igazgatóság tagja lett Szőcs Géza, akit a Nógrádihoz köthető, szintén megkérdőjelezhető hitelességű Európa Akadémia tüntetett ki.
Ehhez képest a 2012-es sanghaji világkiállításon való részvételünk költsége – 3,2 milliárd forint – eltörpül, igaz, az sem volt zökkenőmentes: kétszintes, kétezer négyzetméteres pavilont helyett egy egyszintes, ezer négyzetméteres bérelt pavilonban mutattuk be a Gömböcöt. Gyanús kifizetésekre hivatkozva a 2010-es kormányváltás után a Budapesti Rendőr-főkapitányság indított nyomozást csalás gyanújával, ám hat év után sem talált gyanúsítottat.