A korábbi elnök nyerte a választást Kenyában

Az ellenzéki Raila Odinga hívei utcára vonultak.

MN
2017. 08. 12. 5:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kenyatta kapta a szavazatok 54,27 százalékát, kihívója, az ellenzéki Raila Odinga 44,73 százalékos eredményt ért el. A részvételi arány csaknem 80 százalékos volt. Tizenkilencmillióan voltak jogosultak szavazni.

Kenyatta az eredmény bejelentése után békességet és nemzeti egységet kért a testvéreinek nevezett állampolgároktól. Támogatói vadul ünnepelték győzelmét az utcákon, Odinga hívei azonban tiltakozó tüntetéseket tartottak az ellenzék hátországának számító fővárosi kerületekben és vidéki városokban. Voltak olyan helyszínek, ahol a rendőrség könnygázt vetett be a tüntetők – főleg fiatalok – féken tartására, valamint többször a levegőbe lőtt. A legjelentősebb ellenzéki városban, Kisumuban fiatal protestálók autógumikat is felgyújtottak, Nairobi egyik nyomornegyedében, Kiberában pedig megtámadtak és kifosztottak olyan üzlethelyiségeket, amelyeknek a tulajdonosát a kikuju etnikumhoz tartozónak gondolták. Kenyatta elnök is kikuju.

A kenyai rendőrség később közölte: lelőtt két tüntetőt, ötöt pedig megsebesített az elnökválasztások eredményének péntek esti közzétételét követő ellenzéki demonstrációkon.

James Orengo, az ellenzéki koalíció egyik képviselője pénteken napközben azt mondta: az ellenzék hajlandó elfogadni a elnökválasztás eredményét azzal a feltétellel, ha a központi választási bizottság biztosítja számára a szervereihez való hozzáférést. A központi választási bizottság egyik tisztségviselője erre reagálva azt mondta: az ellenzék nem nyújtott be hivatalos kérelmet erre vonatkozóan, szóbeli kérést pedig nem vesznek figyelembe.

Az ellenzék bírálja a külföldi megfigyelők – köztük Thabo Mbeki volt dél-afrikai elnök és John Kerry volt amerikai külügyminiszter – munkáját is, mondván, az ellenzék nem hagyta jóvá a megfigyelői misszió összetételét, és szerintük a megfigyelők „főleg a kormány érdekét nézték” – írja az MTI.

Az ellenzék csalásra gyanakszik. Odinga már korábban, a végleges eredmények közzététele előtt közölte, hogy számítógépes kalózok egy meggyilkolt választási biztos azonosítóját használva férhettek hozzá a rendszerhez. A politikus a demokráciára mért csapásnak nevezte a történteket, és azt állította, hogy a pártja által mért eredmények teljesen eltérnek attól, amelyet a választási bizottság honlapján közzétettek. „Eddig lehetett megvezetni az embereket, a 2017-es általános választást elcsalták” – szögezte le.

Bár Odinga nyugalomra intette híveit, azt is jelezte, hogy nem tud parancsolni nekik. Kérése ellenére már szerdán sokan utcára vonultak Odingáért az ellenzék fellegvárának számító Kisumuban. A fegyvertelen férfiak azt kiabálták: „Raila nélkül nincs béke”, a rendőrség pedig könnygázt vetett be ellenük. Nairobiban is dühödt tüntetők vonultak az utcákra, egy csoportjuk bozótvágó késekkel támadt a rendőrökre, akik később éles lőszert is bevetettek, legalább két tüntető halálát okozva.

Még 2007-ben heves tiltakozások kezdődtek, amikor a választáson alulmaradva Odinga ugyancsak csalásról beszélt. Ezt követően összecsapások törtek ki, melyek során közel ezerkétszáz ember halt meg. Odinga 2013-ban is vesztett az elnökválasztáson, de akkor lecsillapította a fenyegető összecsapásokat, miután a szavazógépekkel kapcsolatos kifogásaival az illetékes bírósághoz fordult.

Kenya, amely Kelet-Afrika leggazdagabb országa, régóta stabil államnak számít. A heteken át tartó választási kampány is békésen zajlott egészen július végéig, amikor ismeretlen tettesek meggyilkolták a választási bizottság egyik vezető tagját. Előzőleg fegyveresek támadtak William Ruto alelnök házára, ő és családja azonban éppen nem volt otthon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.