Raila Odinga kenyai ellenzéki vezető szerint hekkerek feltörték a választási bizottság rendszerét az éjszaka folyamán, és meghamisították a keddi elnökválasztás eredményét, ezért Uhuru Kenyatta hivatalban lévő elnök győzelme érvénytelen. Bár az embereket nyugalomra intette, sokan utcára vonultak. Egy ember életét vesztette, amikor rendőrök a tiltakozók közé lőttek.
A legfrissebb adatok szerint, 95,78 százalékos feldolgozottság mellett Kenyatta a voksok 54,36 százalékával vezet, Odinga pedig 44,76 százalékon áll. Még tart a szavazatok összesítése, de ez az eredmény a hivatalban lévő elnök első fordulós győzelmét vetíti előre, hiszen megszerezte a szavazatok több mint felét.
A 72 éves ellenzéki vezető Twitteren azt írta, saját számlálásuk alapján ő nyert. Az MTI beszámolója szerint Odinga egy sajtótájékoztatón közölte, hogy számítógépes kalózok egy meggyilkolt választási biztos azonosítóját használva férhettek hozzá a rendszerhez. A politikus a demokráciára mért csapásnak nevezte a történteket, és azt állította, hogy a pártja által mért eredmények teljesen eltérnek attól, amelyet a választási bizottság honlapján közzétettek. „Eddig lehetett megvezetni az embereket, a 2017-es általános választást elcsalták” – szögezte le.
Az 55 éves Kenyatta pártjának egyik magas rangú tisztségviselője alaptalannak nevezte az ellenzék vádjait, és a választási bizottságot vezető Ezra Chiloba is azt mondta, hogy „minden a legnagyobb rendben” zajlott. A bizottság egy másik vezetője később közölte, hogy kivizsgálják a hekkertámadással kapcsolatos vádakat.
Egy ismert kenyai nem kormányzati szervezet, a Kenyai Emberi Jogi Bizottság (KHRC) bejelentette, hogy több ellentmondást is felfedezett a választási bizottság által közzétett előzetes eredmények, illetve a szavazóhelyiségekben a pártok képviselői által aláírt nyomtatványok között. A szervezet öt olyan esetet sorolt fel, amelyben nem egyeztek az összeszámolt voksok és a papíron szereplő számok. Egy szavazóhelyiségben például a választási bizottság honlapja szerint 439 szavazatot érvénytelennek minősítettek, miközben a helyszínen kitöltött űrlap tanúsága szerint csak 4 ilyen szavazat volt.
Bár Odinga nyugalomra intette híveit, azt is jelezte, hogy nem tud parancsolni nekik. Helyettese, Kalonzo Musyoka is egyelőre visszafogottságra szólította fel a támogatókat, de hozzátette: lehet, hogy később megmozdulást szerveznek majd.
Az ellenzéki vezető kérése ellenére már sokan utcára vonultak Odingáért az ellenzék fellegvárának számító Kisumuban. A fegyvertelen férfiak azt kiabálták: „Raila nélkül nincs béke”, a rendőrség pedig könnygázt vetett be ellenük. A CNN-nek egy helyi újságíró azt mondta, Kondele negyedben már 500-600 fiatal gyűlt össze, azt skandálva, hogy „Uhurunak mennie kell”. Szavai szerint egy rendőrségi helikopter is feltűnt a helyszínen.
A helyi rendőrség közölte, hogy Kisii megyében a rendőrség tüzet nyitott a választási eredmény elleni tiltakozókra, az incidensben egy ember meghalt. Eközben Nairobi Mathare nevű nyomornegyedében is tiltakozások zajlanak – írja a The Guardian.
Még 2007-ben heves tiltakozások kezdődtek, amikor a választáson alulmaradva Odinga ugyancsak csalásról beszélt. Ezt követően összecsapások törtek ki, melyek során közel ezerkétszáz ember halt meg. Odinga 2013-ban is vesztett az elnökválasztáson, de akkor lecsillapította a fenyegető összecsapásokat, miután a szavazógépekkel kapcsolatos kifogásaival az illetékes bírósághoz fordult.
Mint megírtuk, a mostani eljárás tisztaságát valóban megkérdőjelezi, hogy egy független vizsgálat szerint a választási bizottság több mint 1 millió olyan kenyait vett fel a választói névjegyzékbe, aki már elhunyt. Odinga korábban kijelentette: csak akkor veszíthet, ha Kenyatta elcsalja a választást.
Kenya, amely Kelet-Afrika leggazdagabb országa, régóta stabil államnak számít. A heteken át tartó választási kampány is békésen zajlott egészen július végéig, amikor ismeretlen tettesek meggyilkolták a választási bizottság egyik vezető tagját. Előzőleg fegyveresek támadtak William Ruto alelnök házára, ő és családja azonban éppen nem volt otthon.
A szavazás lebonyolítását több ezer megfigyelő, köztük számos külföldi követi figyelemmel: az Afrikai Unió misszióját Thabo Mbeki volt dél-afrikai elnök vezeti, John Kerry volt amerikai külügyminiszter áll a Carter Center megfigyelőcsoportjának élén, és megfigyelőket küldött az Európai Parlament is.
Előzetesen több megfigyelő, köztük az ENSZ három jelentéstevője is úgy vélekedett, hogy 2007 óta Kenya nagy haladást ért el a demokrácia megerősítésében. Genfi nyilatkozatukban mindazonáltal az elmúlt hetek erőszakcselekményeire tekintettel a politikai szereplők békés fellépésének fontosságára hívták fel a figyelmet.
Az 55 éves Kenyatta – a független Kenya első elnökének fia – nagyszabású, többségében kínai támogatással megvalósított infrastrukturális fejlesztésekkel és az ország stabil gazdasági növekedésével kampányolt. Ezzel szemben a 72 éves Odinga – akinek apja szintén a függetlenségi mozgalom egyik vezetője volt – a szegények védelmezőjeként és a számos állami intézményt átható korrupció hangos bírálójaként lépett fel a kampányban. Sok szavazó számára azonban inkább az etnikai szempont lehet meghatározó: Kenyatta az ország legnépesebb népcsoportjának számító kikujuk jelöltje, akik Kenya eddigi négy elnökéből hármat adtak. Odinga – az ország első alelnökének fia – viszont a luó népcsoporthoz köthető, amelynek köréből még soha nem került ki államfő.