Bár az előválasztás az alabamai szenátorválasztás előtt nem tartozik a világpolitikailag jelentős események közé, kedden mégis sokan figyeltek a déli államra: a Jeff Sessions igazságügy-miniszteri kinevezése miatt tavaly megüresedett szenátusi széket ideiglenesen – a kormányzó döntése alapján – a Donald Trump elnök által is támogatott Luther Strange korábbi állami főügyész tölti be, de decemberben időközi választást kell tartani.
Az amerikai választási rendszerben viszont már a jelöltek személyéről is közvetlenül, előválasztáson döntenek a regisztrált párttagok, így Strange-nek meg kellett méretnie magát a republikánus táborban.
A keddi előválasztás majdnem végleges eredménye szerint azonban alulmaradt az úgynevezett evangéliumi keresztények körében népszerű Roy Moore-ral, az állam legfelső bíróságának tagjával szemben. Trump támogatottja a szavazatok 32,8 százalékát szerezte meg, míg Moore 38,9 százalékot kapott – a főbíró az állam 67 megyéjéből 60-ban nyert, míg Strange csak 5-ben. Pedig még az elnök is bevetette magát a kampányban: a múlt héten automata telefonhívásokkal szólította fel a republikánus szavazókat Strange támogatására.
Mivel egyik jelölt sem kapta meg a szavazatok legalább 50 százalékát, szeptember 26-án második fordulót tartanak. Ezen Moore az esélyes, és sok múlik azon, hogy hova állnak a harmadik helyen végző, így a versenyből kieső Mo Brooks képviselő támogatói. Brooks maga egyelőre nem foglalt állást egyik versenyben maradt jelölt mellett sem, de korábban élesen támadta Strange kinevezését, illetve a választás után azt mondta, Moore tiszteletre méltó kampányt folytatott.
A demokrata előválasztást nagy fölénnyel Doug Jones szövetségi kerületi ügyész nyerte, de ennek kicsi a jelentősége, hiszen Alabama hagyományosan republikánus többségű, utoljára 1990-ben választottak demokrata szenátort.