Hadműveletet indított a libanoni hadsereg az Iszlám Állam ellen

A hadsereg rakétákkal, tüzérséggel és harci repülőgépekkel támadja a szélsőséges dzsihadisták állásait.

MTI
2017. 08. 19. 6:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A libanoni offenzíva kezdetét Dzsozef Aun libanoni hadseregparancsnok jelentette be Twitter-bejegyzésében. Misel Aun államfő a védelmi minisztériumba ment, hogy személyesen nyomon kövesse a hadműveletet.

A libanoni hadsereg rakétákkal, tüzérséggel és harci repülőgépekkel támadja az IÁ állásait a Rasz-Baalbekhez közeli hegyvidéki területen, az utolsó olyan határtérségben, amely még az iszlamisták kezén van. A híradások szerint a terrorszervezet ezen a nehezen járható hegyvidéki területen át csempészte be Szíriába a fegyvereket és a zsoldosokat.

Az Iszlám Állam mintegy 300 négyzetkilométeres térséget tart megszállása alatt a szíriai–libanoni határ térségében, és a terület mintegy fele Libanonban van, Arszal várostól, illetve a keresztények lakta Rasz-Baalbektől egészen a szíriai területen fekvő Kalamun hegységig húzódik.

A libanoni hadsereg offenzívájára régóta lehetett számítani, a térséget megszálló terrorszervezet tagjai ugyanis állandó fenyegetést jelentettek a környékbeli településekre. Három évvel ezelőtt, 2014-ben az iszlamisták kétszer is betörtek Arszalba, rendőröket és katonákat ejtettek fogságba, a város utcáin fegyveres harc bontakozott ki. Az összetűzésekben több libanoni katona is elesett.

A libanoni offenzívával egy időben a határ túloldalán, a Kalamun hegységben a szíriai hadsereg és Hezbollah indított támadást az IÁ állásai ellen. Míg Bejrútban fogadkoznak, hogy a libanoni hadsereg nem hangolja össze hadműveletét a szíriai hadsereggel, damaszkuszi források szerint igenis van köztük egyeztetés. Bármifajta közös hadművelet politikai szempontból visszás lenne Bejrút számára, és veszélybe sodorná az országnak nyújtott amerikai katonai segítséget, Washington ugyanis terrorszervezetnek tartja az Irán által támogatott Hezbollahot.

A szíriai polgárháborúban 2013 óta a Hezbollah jelentős támogatást nyújt a Bassár el-Aszad szíriai elnökhöz hű hadseregnek, de a szervezet szerepvállalását hevesen bíráltak a síita csoport ellenlábasai, köztük Szaad Haríri miniszterelnök is.

A Hezbollah július végén már kisöpörte a korábban Győzelem Frontja (An-Núszra Front), jelenleg Levante Meghódításáért Front (Dzsabhat Fatah es-Sám) néven tevékenykedő terrorszervezet fegyvereseit Arszal környékéről, augusztus elején pedig az előzőleg megkötött tűzszüneti megállapodással összhangban több mint ezer lázadó hagyta el Libanont, és távozott a szíriai Idlib tartományba.

A Győzelem Frontja korábban az Al-Káida szíriai ága volt, majd miután tavaly szakított a nemzetközi terrorhálózat vezetésével, nevet változtatott, és jelenleg a Levante Felszabadításáért Bizottság (Hajat Tahrír es-Sám) iszlamista fegyveres koalíció élén áll.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.