Lecsapott a Harvey hurrikán a texasi partvidékre

Katasztrófa sújtotta területnek nyilvánította a partvidéket Donald Trump. Galéria.

MN
2017. 08. 26. 6:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Katasztrófa sújtotta területnek nyilvánította a texasi partvidéket Donald Trump amerikai elnök. Az MTI tudósítása szerint 4-es szintre erősödő hurrikán Rockportnál – Corpus Christi városától északkeletre helyi idő szerint péntek este 10 óra után érte el a szárazföldet.

Másnap délelőttre azonban erejét vesztette a Harvey, amelynek erősségét az öt fokozatú skálán a korábbi négyesről előbb hármasra, majd egyesre minősítette szombaton az országos hurrikánközpont.

A hatóság szerint várhatóan tovább csökken az állam délkeleti része felé haladó trópusi vihar ereje, bár a széllökések így is elérhetik majd az óránkénti 140 kilométeres sebességet. A Harvey emellett máris közel 230 milliméter csapadékot zúdított a dél-texasi Victoria városra. A nagy mennyiségű csapadék következtében a texasi partvidék vizein akár négyméteres szintemelkedés is várható a jövő hét közepéig. Az árvizek mellett a tomboló szél a tornádókéhoz hasonló károkat okozhat.

Texas partvidékén – a Mexikói-öböl mentén – fogyasztók százezrei maradtak áram nélkül szombatra virradóra. A Houston Chronicle című helyi lap azt írta, hogy Rockport városban épületek rongálódtak meg, többek között egy iskola teteje. Több épület rogyott az emberekre.

A helyi önkormányzat egy tisztviselője arról számolt be, hogy a megrongálódott tetők, a kidőlő fák kárt okoztak a járművekben, tíz ember pedig megsérült.

A Fehér Ház korábbi közleménye szerint Donald Trump folyamatosan és szoros figyelemmel kíséri a helyzetet, és várhatóan a jövő hét elején a helyszínre utazik. Az amerikai elnök Twitter-üzenetekben tájékoztatja honfitársait a helyzet súlyosságáról. Trump belbiztonsági tanácsadója, Tom Bossert azt közölte, hogy a szövetségi kormányzat mindenben segíti a texasi hatóságokat.

A hurrikán óránkénti 240-250 kilométeres széllel és óriási esőzésekkel érkezett a partokhoz. Corpus Christit és környékét addigra már kiürítették, a lakosok Texas belső vidékein kerestek menedéket. A hurrikán központi részétől, a szemétől keletre, Galveston megyében tornádóriadó van érvényben.

Greg Abbott, Texas kormányzója már péntek délután figyelmeztetett arra, hogy nagy katasztrófa várható.

„Tudjuk, hogy emberek milliói érzik meg az óriási viharnak a hatásait és a következményeit. A legfőbb cél most az, hogy ne veszítsünk életet, ez legyen a legfontosabb, a ház és a vagyon csak másodlagos” – fogalmazott a kormányzó.

Dennis Feltgen, az Országos Hurrikánközpont szóvivője hangsúlyozta: reméli, hogy mindenki megfogadta a figyelmeztetéseket, és időben elhagyta a veszélyeztetett területeket. Corpus Christiben az egyik helyi tisztségviselő arra kérte az otthon maradókat, hogy a karjukra rögzítsék a nevüket és a társadalombiztosítási számukat, hogy azonosíthassák őket, ha valami történne velük.

A meleg Mexikói-öböltől felerősödő hurrikán nagyon gyorsan haladt és lett egyre erősebb: 56 óra alatt alakult névtelen trópusi viharból erős hurrikánná. A tenger hullámait 4-6 méteresre korbácsolta, és rendkívül heves esőzést hozott. Meteorológusok és tudósok arra figyelmeztetnek, hogy a pusztító vihar 160-170 kilométernyi mélységben elérheti a kontinens belsejét is, és legalább négy-öt napig tombol majd.

Felkészültek a viharra Alabamában és Florida nyugati partvidékén is, valamint a louisianai New Orleansban, amelyet már péntek este elért a heves esőzés.

A Mexikói-öböl partján fekvő hét texasi megyében szükségállapotot és kötelező kiürítést rendeltek el. A vihar előtt azonban Abbott kormányzó és Sylvester Turner, Houston polgármestere egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tett. Abbott felszólított mindenkit, hogy hagyja el a partvidéket, és iparkodjon az állam belső területei felé. Turner viszont azt tanácsolta honfitársainak, hogy maradjanak otthon, és zárkózzanak be. Dallasban és a szomszédos Louisiana állambeli Baton Rouge-ban speciális orvosi egységek várnak arra, hogy szükség esetén segítsenek.

Az Egyesült Államokban a legerősebb hurrikán legutóbb 2005-ben pusztított: a Katrina hurrikán 5-ös erősségű volt, letarolta a louisianai partokat és New Orleans városát. Louisianában és Mississippiben mintegy 1800 ember vesztette életét, és voltak halálos áldozatai Alabama, Florida és Georgia államokban is. A Katrinát az amerikai történelem eddigi „legdrágább” hurrikánjaként jegyezték fel: 108 milliárd dolláros kárt okozott. Pusztító erejű volt a 2009-ben szintén a Mexikói-öböl partvidékét sújtó Ike, 2012-ben pedig a New Jersey-i partoknál tomboló Sandy hurrikán is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.