Nagyvárosonként félmilliárd dolláros hasznot hoznak a fák

Csökkentik a légszennyezést és a klímaköltséget, megkötik az esővizet és a szálló port: kimutatható hasznot is hoznak a városi facsoportok.

MN
2017. 08. 24. 11:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világ nagyvárosaiban lévő fák évente több mint 500 millió dollár értékű „szolgáltatást nyújtanak” azzal, hogy tisztábbá, élhetőbbé teszik a városi környezetet – számította ki egy nemzetközi kutatócsoport.

Az Ecological Modelling című elektronikus folyóiratban közzétett tanulmányukban a szakemberek tíz megapoliszt – Peking, Buenos Aires, Kairó, Isztambul, London, Los Angeles, Mexikóváros, Moszkva, Mumbai és Tokió – tanulmányozva jutottak arra a következtetésre, hogy a faalapú ökoszisztéma előnyeinek évi átlagértéke 505 millió dollárt tesz ki nagyvárosonként, ami azt jelenti, hogy egy négyzetkilométernyi fa 1,2 millió dollár hasznot hoz, egy városlakóra lebontva 35 dollár hasznuk van a fáknak.

A fák „szolgáltatásainak” értéke könnyen növelhető azáltal, hogy még több fát ültetünk el – idézte Theodore Endrenyt, a New York-i Állami Egyetemhez tartozó, Syracuse-ban működő Környezettudományi és Erdészeti Főiskola tanárát, a tanulmány vezető szerzőjét a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportál.

A kutatók megbecsülték a városokban lévő fás területek nagyságát, és azt, hogyan járulnak hozzá a tíz metropolisz ökoszisztémája szolgáltatásaihoz, mint a légszennyezés csökkentése, a nagy mennyiségű esővíz elvezetése, az épületek fűtésével és hűtésével kapcsolatos energiaárak csökkentése, a szén-dioxid-kibocsátás ellensúlyozása, írja az MTI.

„A fák közvetlenül és közvetetten részt vesznek az épületek hűtésében, a hőhullámok idején az emberek szenvedéseinek csökkentésében. A közvetlen hatás az árnyékbiztosítás, amely hűvösebben tartja a városi környezetet, a közvetett a nagy mennyiségű csapadék elpárologtatása, amely szintén hűvösebb levegőt eredményez” – magyarázta Endreny.

A legtöbb ember nincs is tisztában a városi fák „szolgáltatásaival”, egyebek közt azzal, hogy kivonják a levegőből az emberi szervezetre veszélyes szálló port azáltal, hogy megkötik őket leveleiken, továbbá energiát takarítanak meg az ember számára azzal, hogy hűtik a levegőt, felfogják a hideg téli szeleket és a nyári forróságot okozó napsugárzást, illetve elnyelik és tárolják a szén-dioxidot.

„Ha ezeket az eredményeket a társadalmi-gazdasági rendszer nagyobb skáláján helyezzük el, nyilvánvalóvá válik, milyen mértékben támogatja a természet egy ember vagy közösség jólétét azáltal, hogy ingyen nyújt szolgáltatást számára” – mondta Sergio Ulgiati, a Nápolyi Parthenope Egyetem professzora, a tanulmány egyik társszerzője.

Az eredményeket érdemes lenne megfontolnia a lengyel kormánynak is: naponta ötszáz fát vágnak ki az utolsó európai őserdőként emlegetett bialowiezai rengetegben, az uniós figyelmeztetések ellenére. Beata Szydlo kabinetje pedig épp a környezetvédelemre, pontosabban a szúterjedés megakadályozására hivatkozva engedélyezte a nagyüzemi fairtást. Egy a 444 által idézett tavalyi jelentés szerint pedig Brazíliában minden percben két focipályányi fát vágnak ki az illegális kitermelés során, ami már a globális éghajlat-változásra is befolyással lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.