Nem függesztik fel hivatalából a botrányba keveredett brazil államfőt

Az ellenzék képviselői játékpénzzel teli bőröndökkel érkeztek az ülésterembe.

MTI
2017. 08. 03. 4:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 513 képviselő egyenként szavazott, és 172 ellenszavazatnál világossá vált, hogy a kezdeményezés elbukott.

Michel Temert a vádak szerint megvesztegették. Az ügyészség szerint több mint 12 millió dollárnyi kenőpénzt fogadott el a világ legnagyobb húsfeldolgozójától politikai előnyökért cserében. Az ellenzék képviselői játékpénzzel teli bőröndökkel érkeztek az ülésterembe, és azt kiabálták, hogy Temernek mennie kell. Az elnök és jogászai tagadták, hogy az államfő törvényt sértett. Támogatói szerint az ügyészség sem bizonyította, hogy Temer jogszabályt szegett.

Egy márciusban napvilágot látott hangfelvétel tanúsága szerint az elnök vesztegetési pénzek kifizetését hagyta jóvá az azóta korrupció miatt tizenöt év börtönre ítélt korábbi parlamenti elnöknek, Eduardo Cunhának, aki sok politikus piszkos ügyeivel volt tisztában. Emellett Temer egyik tanácsadóját egy 150 ezer dollárt tartalmazó bőrönddel vették őrizetbe, és a pénz nagy részét a gyanú szerint az elnöknek szánták. Temer támogatói szerint viszont a hangfelvétel törvénytelenül készült, a bőrönd pedig nem más, mint „gumicsont”.

Ha a képviselők kétharmada megszavazta volna a felfüggesztést, akkor az államfőt fél évre felfüggesztették volna hivatalából, és a legfelsőbb bíróságnak kellett volna kivizsgálnia az ellene felhozott vádakat, valamint döntenie arról, hogy elnök maradhat-e. Egyébként elődjét, Dilma Rousseffet éppen így távolították el a hatalomból.

A konzervatív Temert koalíciós partnerként támogató Brazil Szociáldemokrácia Párt (PSDB) vezetője egyébként támogatta az államfő felfüggesztését.

„Nem ezért, mert meneszteni akarjuk az elnököt, hanem mert a braziloknak elegük van abból, hogy a politikusokat ennyi gyanú lengi körül” – magyarázta Ricardo Tripoli, hogy miért támogatja, hogy Temer ellen vizsgálat induljon. Tripoli szerint az, hogy a törvényhozás megvédte az elnököt, árt a politikai rendszer hitelességének.

A szintén a PSDB-ben politizáló Paolo Abi-Ackel viszont úgy véli, nem időszerű az elnök elmozdítása, amikor éppen sikerült beindítani a gazdasági növekedést, megzabolázni az inflációt, a kamatokat és a munkanélküliséget.

A legfőbb ügyész viszont várhatóan mandátumának szeptemberi lejárta előtt még legalább két ügyben vádat emel az elnök ellen az igazságszolgáltatás akadályozása és zsarolás miatt, a képviselőkön így nagyobb lesz a nyomás, hogy elmozdítsák posztjáról az államfőt. Temer egyébként meglehetősen népszerűtlen is: csak a választópolgárok öt százaléka támogatja.

Az AP amerikai hírügynökség megjegyezte, hogy míg az államfőt leváltani akaró képviselők a szavazáskor többnyire hangos kiáltással tudatták, hogy hol állnak a kérdésben, a mellette kiálló politikusok többnyire némán szavaztak, s egyáltalán nem biztos, hogy újra elegendően támogatják majd Michel Temert, ha az újabb korrupciós vádak miatt ismét az elmozdításáról kell szavazni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.